Youtube Para Kazandırma Şartları Nelerdir?

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Youtube Para Kazandırma Şartları Nelerdir?

Youtube, kanal sahiplerinin kanallarına yüklemiş oldukları videolardan para kazanabilmeleri için var olan şartlarda değişiklikler yapmıştır. Geçtiğimiz dönemde yaşanan Logan Paul skandalı sonrası Youtube yeni değişikliklere gitmek durumunda kaldı. Yapılan bu değişiklikler sonrasında platform üzerinden para kazanmak daha zor bir hale büründü.

Youtube reklam verenlerini memnun etmek amacıyla Google Preferred uygulamasını denetleyecek 10 bin insan ile çalışacağını duyurmuştu. Google Preferred platformu, reklam veren kullanıcılar için ‘ güvenli’ alan olarak bilinmektedir. Bu platformda yer alan büyük izlenme kanalları reklamcılar için ön plana çıkarılmaktadır. Logan Paul olayı sonrası içerikler artık sadece algoritma tarafından değil aynı zamanda 10 bin insan ile birlikte inceleme altına alınacaktır. Bu durum büyük kanalları da etkileyebilmektedir. Yapılan değişiklikler ise küçük ya da büyümekte olan kanalları etkileyecek cinstedir.


Youtube Para Kazanma Şartları Değişti

Youtube üzerinden para kazanmak için önceleri sadece partner programına dahil olup video içeriğinizi para alımına açıp Google Adsense’ ye eklemek için toplam 10 bin görüntüleme yeterli olmaktaydı. Bu 10 bin görüntüleme tüm videolarınızı kapsamaktaydı. Şimdiki kurallar ise çok sıkı bir hale getirilmiştir. Kısaca değişen kuralları sıralarsak:

  • Youtube kanalınızın minimum 1000 aboneye sahip olması lazım,
  • Son 12 ay içerisinde 4000 saat video izlettirmeniz gereklidir.
alınan bu kararların temel sebebi belli başlı içeriklerin birçok kanala yüklenmesi ve abonesi bulunmayan hesaplardan, ünlü, fenomen olmuş videoları yayınlayarak para kazanmaları şeklinde açıklanmıştır. Bu kurallar doğrultusunda Youtube kanalına sahip kişiler doyurucu içerikler üreterek ziyaretçilerini kanalına çekme yolunda çalışmalar yapmaları gerekmektedir. Youtubedan para kazanmak için kaliteli içerik üretmek işin en önemli kısmıdır. Kaliteli video hazırlarken seçeceğiniz konu, konuyu videoda ele alırken özgün olmak ve kaliteyi maksimum düzeyde tutmak çok önemlidir. Bunun yanı sıra kanalınızı aktif tutmak ve para kazanmayı devam ettirebilmek için devamlılık çok önemli bir unsurdur. 20- 30 video ekleyip her biri binlerce izleyici aldı diyerek youtube kanalını boşlamanız, video ekleme yapmamanız çok yanlış bir davranış olur.
 

Yorumlar