YouTube Kopya ve Kalitesiz İçerikli Kanalları Siliyor

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


YouTube Kopya ve Kalitesiz İçerikli Kanalları Siliyor

2018 yılının başlarında yeni bir ortaklık projesi kapsamında alınan kararlarda Youtube, çok sayıda ki Youtube kanalının para kazanabilir statüsünden çıkarılmasının ardından şimdi de telif hakkıyla koruma altında olan içeriklerin kopyaları Youtube tarafından silinmektedir. Kopya içerik paylaşan, kopya video yayınlayan aboneler ile iş ortaklıkları fes edilmektedir. Bunun yanı sıra içerik bakımından kalitesiz, orijinal olmayan, kopya adı altında ki Youtube kanalları da silinmektedir.

Youtube’ ın Kullanıcılarına Sunduğu Yeni Politikası

Youtube yapmış olduğu açıklamada artık platformda sürekli kendini tekrarlayan ya da telif hakkı ile korunan içerikleri kopya olarak paylaşanları görmek istemediğini ifade etti. Aynı zamanda başkalarının içeriklerini paylaşarak kendini ilerletmek isteyen kanalların da para kazanmasına müsaade etmemektedir. Alınan bu kararlar doğrultusunda bazı kanallar tekrarlayan içeriklerinden dolayı videoları silinmiş ve iş ortaklıkları da iptal edilmiştir. Birçok kanal bu durumdan şikâyet etmektedir. Çünkü onlara göre Youtube kanallarına yüklemiş oldukları videolar herhangi bir kopya içerik içermemektedir. Bu tür iddialar sunan Youtube kanalları için Youtube 30 günlük bir itiraz süresi sunmaktadır. Yapılan itiraz doğrultusunda bu kanallar tekrar değerlendirme altına alınarak yüklenen video içeriklerinde herhangi bir tekrara ve kopyaya rastlanılmaz ise kullanıcının elinden alınan tüm hakları geri iade edilmektedir.

Youtube üzerinden aktif olarak para kazanmak ve iş ortaklığının fes edilmemesi için kullanıcıların kanallarına orijinal, kopya olmayan içerikler yüklemesi gerekmektedir. Para kazanmak için telif hakkı ile korunan içerikleri kendi içerikleriymiş gibi göstererek kanallarına yüklemekten uzak durmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra eğitici, yaratıcı, ziyaretçilerin ilgisini ve dikkatini çekebilecek, kötü amaç ve içerik içermeyen videolar yüklemeleri gerekmektedir. Youtube kanal sahipleri para kazanmak istiyorlarsa en az 1000 aboneye sahip olmaları lazımdır. Bunun yanı sıra son 1 yıl içerisinde 4000 saatlik izlenme sürelerinin olması gereklidir. Youtube kanallarında telif hakkı içeren veya ihlale uğrayan içeriklerin yer almaması gereklidir. Bu kurallar dahilinde youtube kanal sahipleri Youtube üzerinden aktif olarak para kazanmaya başlayabilirler. Aksi taktirde Youtube yöneticileri tarafından ihlale uğrayan bir durum ile karşılaşıldığında iş ortaklığı fes edildiği gibi içerik ve kanal silinebilmektedir.
 

Yorumlar