YouTube, İçerik Kopyalayan YouTuber'lara Ödeme Yapmayacak

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


YouTube, İçerik Kopyalayan YouTuber'lara Ödeme Yapmayacak

Youtube, kullanıcıları için içerik politikasında bir değişikliğe giderek emek hırsızlığı yapan Youtuber’ lere ödeme yapmayacağını açıkladı. Youtube, Youtuber’ ler ile sürekli belirsiz ilişkiler içinde ilerlemektedir. Youtube üzerinde yer alan özelliklerin ara yüzlerinde sessiz değişiklikler yapmalar, para kazanma noktasında abone sayısına ve izlenme sayısına maksimum sınır getirmeler, şimdi de içerik kopyalaması politika değişikliği gündemde yer almaktadır.

Youtube İçerik Politikasında Değişikliğe Gitti

Herkesin bildiği üzere Youtube Ocak ayında Youtuber’ lerin kanallarına yüklemiş oldukları videolardan para kazanabilmesi için en az 1,000 abone sayısı ve 4,000 saat izlenmeye ulaşmaları gerektiğini yayınlamıştı. Şimdi ise kendi bünyesinde oluşturmuş olduğu bir politikaya göre içerik kopyalama yapan Youtuber’ lere ödeme yapmayacağını açıkladı. Bu yenilik Youtuberler tarafından oldukça ses getireceğe benziyor. Youtube yardım formunda yaptığı bir açıklamada içerik kopyalayan Youtuber ‘lerin içerik kazanç platformundan çıkarılacağını ifade etti. Birçok kez paylaşılan, üzerinde Youtuber’ a ait herhangi bir emek bulunmayan video sahipleri içerik kazanç programından men edilmektedirler. Bunun yanı sıra yukarıda yer alan açıklamanın ardından konuya dair şunları belirtti. ‘ Youtube Gizlilik Politikası’ nın amacı web sitesine eklenen içeriklerin web sitesine değer katan, orijinal, özgün ve konuya ilişkin içerikler olduğundan emin olmaktır. Farklı birkaç kaynağı kullanıp derlediğiniz içeriği ya da hazırda yer alan içeriğinizin üzerine bir şeyler koyarak tekrar paylaşım yapabilirsiniz. Bu esnada içeriğinize orijinal bir yorum, eğitici bir ekleme ya da editlemeler yapmanız gerekmektedir. Ancak bu şekilde içerik ortaklığı programında varlığınızı sürdürebilirsiniz.’

İçerik kopyalama eyleminin Youtube Gizlilik Politikasını ihlal etmese de Youtube İş Ortaklığı Programı politikasını ihlal ettiğini duyurdu. Birçok içerik yaratıcısı Youtube’ un almış olduğu bu karardan rahatsız olmuş durumdadır ve şikâyet etmektedir. Politikanın yeni çıkması ve Youtuberlere yeni duyurulmasından dolayı genel akıbetin ne olacağı henüz belli değildir. Youtube’ ın kendi başına böyle bir karar alması ve kararında kesin ifadelere yer vererek geri dönüşünün olmadığını belirtmesi Youtuber’ lerin oldukça canını sıkmıştır. İlerleyen günlerde konuya dair yeni açıklamalar yerini alacaktır.
 

Yorumlar