YouTube ‘da Video İzlerken Platformda Gezinmeye İzin Veren Mini Oynatıcı Özelliği

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


YouTube ‘da Video İzlerken Platformda Gezinmeye İzin Veren Mini Oynatıcı Özelliği

Youtube, kullanıcıları için büyük kolaylık sağlayacak yeni bir özelliği hizmete sundu. Mart ayından bu yana yapmış olduğu çalışmalar sonucunda Youtube ziyaretçilerine ‘ Mini oynatıcı’ özelliği sunmuştur. Bu özellik sayesinde kullanıcılar Youtube’ da video izledikleri esnada videoyu küçülterek platformda gezebilme imkânına sahip olacaklar. Youtube’ nin hizmete soktuğu bu yeni özellik Android 8.0 Oreo sürümünde yer alan özellik ile benzerlik göstermektedir.

Mini Oynatıcı Özellikleri

Youtube’ ı dikkatli bir şekilde kullanan bir kullanıcı tarafından fark edilen özellik sosyal medya üzerinde paylaşıldıktan kısa süre sonra hemen yaygınlaşma gösterdi. Video ekranına yerleştirilen bu multimedya ikonunun üzerine tıkladığınızda video ekranı küçülüyor, sadece Youtube içerisinde kullanabileceğiniz bir mini oynatıcı özelliği sunuyor. Bu mini oynatıcı özellik sayesinde Youtube platformunda gezinmek için tekrardan bir sekme açmanıza gerek kalmamaktadır. Mini pencere içerisinde video adı, vb. detaylar yer almaktadır. Bunun yanı sıra bir oynatma listesi açtıysanız ve mini oynatıcı özelliğini kullandıysanız alt kısımda açılır pencere de yer alan bir oynatma listesi de görebilmektesiniz. Mini oynatıcının sağladığı mini pencere üzerinde oynat/ durdur, ileri/ geri seçeneklerinin yer aldığı da görülmektedir. Sağ üst kısımda mini pencereyi kapatmayı sağlayacak bir ikon yer almaktadır.

Mini oynatıcı özelliği PİP( Picture in Picture) şeklinde adlandırılan bu özellik, halihazırda macOS adlı cihazlarda kullanımı sağlanmaktadır. macOS adlı cihazlar başka sekmelerde dolaşıma imkan sağlarken PİP modunda da video izlemeye imkan tanımaktadır. Bu özellikleri bir süredir içinde barındırması kullanıcılara büyük kolaylık sağlamış durumdadır. Mini oynatıcı özelliğini kullanabilmek için videoyu iki kere sağ tıklayıp, Control tuşuna iki kere basmanız yeterli olacaktır. Bu tıklamalar sonrasında ekranda videonun üzerinde beliren menüden PİP özelliğini kolaylıkla kullanabilirsiniz. macOS cihazlarda kullanılan PİP özelliğinde pencere genişletme, küçültme, taşıma imkanları vardır. Fakat Youtube’ ın çıkardığı özellik bunları barındırmamaktadır. Youtube’ nin kullanıcılarına sağladığı bu özellik her ne kadar işe yarasa da kısıtlı ve yetersiz olmasından dolayı kullanıcılar tarafından bir takım tepkilere neden olabileceğe benziyor.
 

Yorumlar