Yandex Sitemi Virüslü Görüyor Ne Yapmalıyım?

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Yandex Sitemi Virüslü Görüyor Ne Yapmalıyım?
Web sitesi Yandex. Webmaster’ a kayıtlı olan kullanıcılarına, Yandex antivirüs programı sayfanıza zarar verebilecek zararlı nitelikli kodlara rastladığında bildirim mesajı iletmektedir. Gönderilen e-posta içerisinde sayfanızda ki virüs ile alakalı detaylı bilgiler yer almaktadır. Aynı zamanda virüs tespitine ilişkin bir de bağlantı gönderilmiştir. Gönderilen mesajın sağ alt kısmında kırmızı bir simge bulunmaktadır. Bu simgeye tıklayarak da sayfanızda ki virüse erişebilirsiniz. Size gönderilen virüs verilerinin arasında virüs bulaşmış sayfaların örnekleri, denetim tarihi ve öneriye ilişkin bilgiler yer almaktadır. Aynı zamanda sayfanızda virüs bulaşma zincirleri de yansıtılmaktadır. Bu zincirler sayesinde sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların tarayıcısına ait zararlı kodları tespit edip sunuculara kod yollanabilmektedir.

Bu bilgiler kapsamında kullanıcılar sitelerinde yandex’ in virüs bilgileri ile karşılaştığında sitelerini onarmak için harekete geçmelidirler. Virüs kaynağını tespit etmek için virüs zincirine bakabilirsiniz. Yandex, sitenizi virüslü görüyorsa, web sitenizde zararlı kodların olduğunu tespit ediyorsa yapmanız gereken sitenizi virüslerden arındırmak olacaktır.

Virüs bulaşmış siteyi iyileştirme

Virüs bulaşmış olan siteniz için ilk önce var olan tüm olası imkânların tespitini yapın. Genel olarak virüs bulaşan yollar şunlardır:

* Hassas web uygulamaları, sitenize zararlı niteliklerde kod yerleştirebilirler.

* İç kaynaklara bulaşan virüslerden dolayı sizlerin kullanımına sunulan kodlar tehlike oluşturmaktadır.

* Niyeti kötü olan kişiler FTP, CMS veya SSH hesaplarınızın yönetici panellerine ilişkin parolalara ulaşabilirler. Bu parolalar ise webmaster’ ın bilgisayarına bulaştırılan Truva atı programı ile çalınmaktadır.

Virüs bulaşan yolları analiz ettikten sonra tarayıcıda zararlı nitelikte olan kodu bulmaya çalışın. Bunun için Yandex. Webmaster sayfasında yer alan Güvenlik kısmından virüs bulaşmasına ait bilgileri kontrol edin. Bu sayfadan virüslü sayfaların listesini, antivirüs önerilerini, virüslü sayfaların kontrol tarihlerine ulaşabilirsiniz.

İkinci olarak sunucuda zararlı nitelikte olabilecek kodları bulmaya çalışın. Bunun için sitenizi bir süreliğine kullanıcı ziyaretine kapatmak için web sunucunuzu durdurun. Daha sonra tüm sitenizi antivirüs ile kontrol edin. Parolalarınızın hepsini değiştirin. Sitede kullanmış olduğunuz tüm programlarınızın güncellemesini yapın. Zararlı niteliklerde kodlar olup olmadığını kontrol edin. Düzenli olarak bunları yaparsanız sitenizi virüslerden koruyabilirsiniz.
 

Yorumlar