YANDEX SİTEMİ İNDEXLEMİYOR

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


YANDEX SİTEMİ İNDEXLEMİYOR

Genel olarak tüm webmasterların soruları arasında yer alan ve çözüme kavuşturmak istediği sorunlardan biri yandex indexleme problemidir. Siz de bu konuda sıkıntı yaşıyorsanız ve sorularınıza cevap bulmak istiyorsanız yazımızın devamını inceleyebilirsiniz. Ülkemizde Google’dan sonra en çok kullanılan arama motoru Yandex’ tir. Bing, Google gibi arama motorlarından farklı özellikler içeren Yandex, kendine ait düzenlediği kalite politikaları bulunmaktadır. Bu politikalar çerçevesinde bünyesine girmeye çalışan web sitelerini inceler ve kendi politikalarına uyum sağlayan web sitelerini bünyesine alır. Google arama motorlarında en üst sıralarda yer almak çok önemlidir fakat Yandex de ihmal edilmemeli ve arama motorlarında üst sıralara çıkmak için sıkı çalışmak gereklidir.

Hem Google hem de Yandex arama motorlarında yer alan webmasterların yakındığı durum Google’ da üst sıralarda yer alıp, çok iyi yerlere geldiklerini belirtmekteler fakat yandexin web sitelerini indexlememesinden yakınmaktadırlar. Yandex site indexlemesi konusunda bilgisi olanlar birçok çözüm önerisi sunmaktadırlar. Bu öneriler arasında ki söylemler şu şekildedir: Yandex webmaster kullanmak, yandex metrica kullanmak, yandexe mail atmak vb.’ dir. Öncelikle Yandex’ in web sitesini neden indexlemediğini anlamak gereklidir. Altında yatan sebebe göre de çözüm arayışına girilmelidir.

Yandex indexleme çözümleri

Yandex programı bir Rus sitesidir. Web siteleri üzerinde de indexleme yaparken ülkeye göre yönlendirme yapmaktadır. Bu yönlendirmeden dolayı da yandex botları web sitenin indexlemesi gereken robots. txt dosyasına erişememektedir. Otomatik olarak da yandex sitenizi indexlememektedir. Yandex Rus sitesi olduğundan dolayı ru uzantısı olan web sitelerini algılamaktadır. Com uzantısı olan web sitelerini otomatik olarak devre dışı bırakır. Yandex’ in web sitenizi indexlemesini istiyorsanız yandex metrica ya da yandex webmaster’ ı kullanmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra sitenizi ru uzantısı ile eklemeyi unutmamalısınız. Bu işlemler sırasında yandex uygulamasında yer alan region bölümünden Türkiye’ yi seçmeniz gereklidir. Bu seçim için web sitenizde bir iletişim sayfasına yer vererek sitenize ait adres ve iletişim bilgilerini eklemelisiniz. İletişim bilgilerinizi ekledikten sonra Türkiye seçimini yapıp altta yer alan link kısmına web siteniz ile alakalı iletişim sayfanızın linkini yazmanız gereklidir. Yandex yaptığınız bu işlemleri kontrol ederek 1 hafta içerisinde size geri dönüş yapmaktadır. Bu işlemler sonrasında onay alırsanız web siteniz Yandex arama motorlarında görünmeye başlayacaktır.

.
 

Yorumlar