Yandex Metrica Nedir ve Ne İşe Yarar?

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Yandex Metrica Nedir ve Ne İşe Yarar?

Yandex ve Google gibi sadece bir arama motoru işlevi görmeyen Yandex Metrica, Yandex’ in Türkiye’ ye sunduğu yeni hizmetlerden birisidir. Her geçen gün geliştirilen ve yenilenen servisleri ile ortaya çıkan Yandex, şimdi ise Yandex Metrica hizmetini kullanıcılarına sunmuştur. Yandex Metrica’ yı kısaca açıklayacak olursak: Web sitelerinin trafiğini ölçer, ziyaretçi davranışlarını takip ederek site üzerinde ki etkilerini belirler. Kaynağının robot olduğu bir işlevsellikle veri trafiğini etkin bir şekilde kontrol eder. Hedef kitleniz hakkında ayrıntılı bilgi sunar.

Yandex Metrica Dünya üzerinde en çok kullanılan web analiz sistemlerinden biridir. Yıllar içinde ara yüzünün yenilenmesi ve geliştirilmesi ile daha modern bir görünüme kavuşmuş ve kullanıcılarına yeni ve daha fazla hizmet sunmaya başlamıştır. Çok yönlü hizmet ağı ile kullanıcılarından tam not almayı başaran Yandex Metrica, dijital platformlar üzerinde iş geliştirme noktasında katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Yandex Metrica, web sitesini ziyaret eden kullanıcıların hangi bağlantılara tıkladıklarını, hangi buton üzerinden seçim yaptıklarını, sayfada ne derece ilerlediklerini, fare ile ne işlem yaptıklarını görebilmektedir. Yandex Metrica, ziyaretçilerin ihtiyaçları doğrultusunda rasyonel yenilikler yapabilmeyi hedeflemektedir.

Yandex Metrica programında iki önemli özellik vardır. Ücretsiz birçok servisi bir arada sunan program içerisinde form analizi için özel araçlar, oturumların kaydedilmesi, kaydırma ve tıklama haritaları, karmaşık ayarların bulunmadığı özellikler yer almaktadır. Bu özellikler arasında yer alan en önemli iki özellik ise Webvisor ve ısı haritasıdır.

Isı Haritası ve Webvisor Özelliği

Yandex Metrica, ek bir araca gereksinim duymadan site ziyaretçilerinin web sitesi üzerinde tıkladığı bütün kısımları ısı haritası olarak görüntülemektedir. Webvisor özelliği ise site içerisinde yer alan bütün oturumları video gibi izlemeyi sağlamaktadır. Bu iki özelliğinden dolayı özellikle e-ticaret siteleri başta olmak üzere kullanıcıların yaptıkları online alışverişler birebir olacak şekilde takip edilmektedir. Yandex Metrica bu özelliklerinin yanı sıra site ziyaretçilerinin bilerek tıkladıkları alanların aksine istemeyerek tıkladıkları alanlarda haritada gösterilmektedir. Yandex Metrica’ ya en çok ihtiyaç duyulan ve çözüm bulacağı alan ise site formlarında gereksiz dönüşümleri engellemekte olan alanların tespitidir.
 

Yorumlar