Yandex İndex Silme ve Ekleme Nedenleri

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Yandex İndex Silme ve Ekleme Nedenleri

Yandex arama motoru, bir web sitesi hakkında ulaşabildiği bütün sayfaları görüntülediği gibi bazen görmediği sayfaları dahi görüntülemektedir. Web site sahipleri bazı durumlarda, her içeriğinin arama motorlarında açık olmasını istemeyebilirler. Böyle bir durum olduğunda web sitesinin imajının zedelenmemesi için gerekli içeriklerin arama motorlarından kaldırılması daha uygun görülmüştür.

İçerik Temizleme Gerektiren Durumlar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı durumlarda içerik temizleme gerekebilir. Bu durumları genel olarak ele alırsak:

  • Önceden olan fakat sonrasında silinen içerikler: Bu konu web sitenizde önceki süreçte yayınlayıp içeriğin güncelliğini yitirmesinden kaynaklanmaktadır. Ya da satışa sunduğunuz ürünün satışının geri çekilmesi durumunda ortaya çıkmaktadır.
  • Sitede yer almayan sayfalara verilen harici linkler: web sitesinde yer almayan bir sayfanın var olduğu kabul edilerek başka siteler tarafından link verilmesinden kaynaklanmaktadır. Web sitesi başka bir adrese taşınmışsa, eski sitede yer alan indexler silinerek yeni adreste ki siteye eklenmesi gerekmektedir. Sitede olmayan bir içeriğe bazı durumlarda link verilmektedir. Bu durumlar şöyledir:
  • Önceden var olan bir içeriğin silinmesi, fakat içeriğe verilen linkin silinmemiş olması,
  • Yanlış anlamadan kaynaklı veya kodlama hatalarına yönelik link verilme durumları,
  • Ref kodlarının eklenmesi ile reklam amacı güdülerek bilinçli link verilmesi.
  • Bir web sitesinde yer alan bilgilerin veya ürünlerin sadece belirli kişiler tarafından görüntülenmesine açık olması gizli içeriğe girer. Gizli içeriğinde arama motorlarında içeriğe zarar verebilecek kullanıcılara ziyaretlerini engellemek açısından yandex indexleri silmektedir.
İçerik Temizleme Seçenekleri

İndex silme konusunda birçok içerik temizleme seçeneği bulunmaktadır. Bunlar kısaca şu şekildedir:

  • Bir web sitesinin tamamıyla arama motorlarından silinmesi,
  • Bir web sitesine ait bütün sonuçların başka bir siteye aktarımının yapılması, genellikle bu durum site başka bir adrese taşındığında tercih edilir.
  • Bir web sitesine ait belirli düzeyde içeriğin silinmesi,
  • Web sitesinde var olmayan sayfaların arama motorlarına sanki varmışçasına gösterilmesi, bu durum da web sitelerinin daha fazla index sayısı alma düşüncesi doğurmaktadır. Fakat spam oluşmasına neden olabilir. Fakat var olmayan sayfalar var olmayan indexler ortaya çıkarır. Bu durumda sitelerin arama motorları tarafından filtreye sokulup cezalandırılmasına neden olur.
 

Yorumlar