Yandex’ e Sitemap Dosyamı Okumuyor!

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Yandex’ e Sitemap Dosyamı Okumuyor!

Sitemap dosyası, arama motorları sitenizde bulunan bütün sayfaları dizinlerine katarak düzenli bir şekilde taramasına yardımcı xml formatı dosyaları kapsamaktadır. Kullanıcılar html formatı ile hazırlanmış olan site haritaları ile xml formatı ile hazırlanan arama motoruna ait dosyaları birbirinden ayırmaları gerekmektedir. Günümüzde Sitemap dosyası her web sitenizde bulundurulması zorunlu hale gelmiş SEO kriterlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Sitemap kullanmanın bir avantajı da sitenize ait başka türlü bulamayacağınız sayfaları Google’a bildirmesidir. Sitemap dosyası, botların sitenizi indexlemesinde kolaylık sağlar ve rehberlik eder. Arama motorlarının indexleme hızında çok büyük etkisi bulunmaktadır.

Sitemap özelliğine sahip bir web sitesi, daha çok ve daha hızlı indexlenir. Aynı zamanda daha ayrıntılı indexleme imkânına sahiptir. Siteyi ziyaret eden botlar Sitemap sayesinde web sitesi ile alakalı tüm detayları anında öğrenir. Bu bilgiler doğrultusunda indexleme yapar. Sitemap kullanmayı tercih ettikten sonra siz de index hızınız ve index sayınızda olan artışı fark edebilirsiniz.

Yandex’ e Sitemap dosyası bildirme

Arama motorlarından Yandex’ i kullanıyorsanız ve web sitenizde Sitemap dosyası bulunuyorsa Yandex’ e bunu bildirmenin iki yolu bulunmaktadır.

  • Sitemap dosyanıza ait URL’ yi Yandex. Webmaster hizmetinde yer alan Sitemap Dosyaları bölümüne ekleyebilirsiniz.
  • Sitemap direktifini web sitenizde bulunan robots. txt dosyasına ekleyebilirsiniz.
Yandex programı belli Sitemap dosya biçimlerini desteklemektedir. Bunlar:

  • XML,
  • Metin dosyası.
Dosya biçimlerine ait açıklamalar sitemaps.org - Home adresinde yer alıyor. Metin biçimleri ile ilgili açıklama Metin dosyası’ nın altında yer alan Diğer Sitemap dosyası biçimleri bölümünde yer almaktadır.

XML biçimi, web site sayfalarına ilişkin ek bilgiler sunabildiğinden isteğe bağlı tutulmuştur. Buna bağlı olarak her URL için aşağıda yer alan hususlar belirtilebilir:

  • Web sitesinin düzenlenme sıklığı,
  • Web sitesinin son güncellenme tarihi,
  • Web sitesinin diğer sayfalara göre önemi,
Web sitesi ziyareti sırasında Sitemap dosyaları dikkate alınmaktadır. Fakat şunu unutmamalısınız ki Yandex belli Sitemap dosya biçimlerini desteklediğinden dolayı Sitemap dosyanızda yer bütün URL’leri Yandex arama dizinine kaydetmeyebilir. Buna bağlı olarak Yandex Sitemap dosyanızı okumuyor olabilir.
 

Yorumlar