Yandex Disk Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Yandex Disk Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Yandex arama motorunun kullanıcılarına kazandırdığı bir hizmet olan Yandex Disk, Android, İOS, Windows, Linux, MacOSX işletim sistemlerinde çalışan çevrimiçi bulut depolama hizmetidir. Yandex Disk ilk piyasaya 2012 yılında çıkmıştır. Bulut tabanlı bir platform olan Yandex Disk kullanıcılarına 10 GB ücretsiz depolama alanı sunmaktadır. 10 GB yetersiz geldiği takdirde çok uygun ve düşük bir fiyat karşılığında depolama alanını 1 TB’ a çıkartabilirler. Yandex Diskte mevcut olan diller: Türkçe, İngilizce, Ukraynaca ve Rusça’ dır.

Yandex Disk Nasıl Kullanılır?

Yandex Disk hizmetinden yararlanmak için ilk önce kayıt olmanız gerekmektedir. Kayıt için kullanıcı adı ve şifre gereklidir. Kullanıcı adı ve şifre oluşturmak için Yandex.Disk adresine giriş yapıp sağ üst kısımda yer alan Hesap oluştur seçeneğine tıklayarak yeni bir hesap oluştur seçeneğini işaretleyiniz. Karşınıza gelen sayfada sizden doldurmanız istenilen bazı bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgileri eksiksiz olarak doldurduğunuzda kayıt işlemini tamamlamış olacaksınız. Oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifrenizi unutmamak için not edin. Tablet, bilgisayar, Smart tv ve akıllı telefonlar için yandex disk kullanılabilmektedir. Bu cihazlar üzerinde yandex disk programı nasıl kullanılıyor ona bakalım.

Kullanıcı adı ve şifrenizi oluşturduktan sonra direkt tarayıcıdan kullanmak için Yandex.Disk adresine girip sağ üst kısımdan kullanıcı adınızı ve şifrenizi girerek giriş yapın. Karşınıza gelen sayfada ‘ yükle’ seçeneği vardır. Bir belgeyi herhangi bir kaynaktan yüklemek istediğiniz takdirde bu butonu kullanabilirsiniz. Ya da normal bilgisayarınızda klasör kullanır gibi sürükle bırak yöntemi ile belgeleri buraya atıp depolama işleminizi yapabilirsiniz.

Yandex disk tabletler için resimleri, videoları, fotoğrafları, e- kitapları ve diğer dosyaları depolamaktadır. Depolamış olduğunuz dosyalarınıza internet bağlantısı olan tüm cihazlardan ulaşmanız mümkündür. Yandex Disk içerisinde yer alan dosyalarınıza internet ihtiyacı bile olmadan ulaşabilir, film izleyebilir, fotoğraflarınıza bakabilir ve kitabınızı okuyabilirsiniz. Tablet üzerinde Yandex Disk programını kullanmak istiyorsanız Android ve İOS işletim sistemine göre gerekli bağlantıya tıklayıp indirip kurabilirsiniz. Akıllı telefonlarda yer alan Yandex disk fotoğrafları otomatik olarak hafızasına depolama yapar. Telefonunuzun belleğini boşaltmak için verileri silseniz dahi hiçbir dosyanızı kaybetmezsiniz.
 

Yorumlar