Yaklaşık 2 Saatliğine Çöken YouTube, Kullanıcılarını Çıldırttı

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Yaklaşık 2 Saatliğine Çöken YouTube, Kullanıcılarını Çıldırttı

16 Ekim 2018 sabah saat 04.00 sularında tüm Dünya Youtube’ a erişim sağlayamadı. Oluşan erişim sorunlarından dolayı 2 saat boyunca Youtube’ a giriş sağlayamayan kullanıcılar çılgına döndü. Bu erişim sıkıntısı özellikle aylık ücret ödeyen Youtube Müzik ve Youtube Tv kullanıcılarını etkiledi. Youtube’ da oluşan sıkıntıdan dolayı Youtube’ ı tüm Dünya’ nın aynı anda kullanamaması pek alışık olunan bir durum değildir. Sabah 04.00 gibi mobil uygulamalar ve tarayıcı üzerinden erişim engellenerek sorunun çözülmesinden sonra saat 06.00 gibi ancak hizmete girmiştir. Bu 2 saatlik süreç ücretli Youtube kullanıcılarının oldukça canını sıktı.

Youtube Çöktü, Kullanıcılar İsyanda

Yaklaşık 2 milyar kullanıcısı olan Youtube üzerinde küresel olarak yaşanan sıkıntı sorunların açığa çıkmasına neden oldu. 2 saatlik süre zarfında uygulamalara ve web sitesine hiçbir şekilde erişim sağlanamadı. Tarayıcıdan giriş yapıldığında web sitesi ana sayfada ki metin dizisinin bazı kısımlarını anlaşılmaz olarak ifade ettiği gibi mühendislerin konuyla alakalı çözümlemeler yaptıkları dile getirildi. Herhangi bir web sitesinde yer alan Youtube videosuna tıklandığında kullanıcıların karşısına şu ileti çıktı. ‘ Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz ya da Üzgünüz, video açılamıyor’ Açığa çıkan bu sorun Youtube Müzik ve diğer Youtube adı altında yer alan platformları ve kullanıcılarını oldukça etkilemiş durumdadır.

Youtube üzerinde oluşan sorundan dolayı kullanıcıların giriş yapamaması üzerine Youtube yetkilileri Youtube kullanıcılarını bilgilendirmek amacıyla Twitter ve Facebook üzerinde iletiyi paylaşmışlardır. ‘ Youtube Music, Youtube Tv ve Youtube platformları üzerinde yaşamış olduğunuz erişim sorunu ile alakalı yapmış olduğunuz geri bildirimler için teşekkür ederiz. Sorunun kısa sürede çözüme kavuşması için çalışıyoruz. Sorunu düzelttiğimizde sizleri d bilgilendireceğiz.’ şeklinde bir ibare yer almaktadır. Sorunun çözümlemesinden sonra yetkililer Twitter hesapları üzerinden kullanıcıları bilgilendirmek için ‘ Sabrınız için teşekkürler, Geri döndük’ iletisini yayınlamışlardır. Yaşanan kesinti sonrası Google, Youtube Müzik ve Youtube Tv kullanıcılarına birer e- posta göndererek yaşanan kesintiye dair özür dilemiş ve kesintinin neden olduğu sorunları telafi etmek adına bir haftalık 10 dolar değerinde kredi vermiştir.
 

Yorumlar