Wordpress Veritabanı Temizleme

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Wordpress Veritabanı Temizleme

Wordpress Veritabanı temizliğine başlamadan önce mutlaka Veritabanı yedeğinizi alın. Veri tabanınızın bir yedeği bulunmazsa Veritabanı temizliği esnasında yapacağınız en küçük hata tüm verilerinizi kaybetmenize neden olabilir. Verilerinizi geri yükleyememe gibi bir sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz. Veritabanı yedeği almayı bilmiyorsanız ya da daha kolay bir yol arayışındaysanız bir wordpress eklentisi olan BackWPUP eklentisini kullanarak veritabanınızı yedekleyebilirsiniz.

Wordpress Veritabanı temizliğinde ilk önce Wordpress’ e belirli aralıklarla onarım, gereksiz bilgilerin silinmesi konusunda komutlar gönderip veritabanının sürekli sağlıklı ve dinamik kalmasını sağlamak gereklidir.

  • Çöpleri boşaltma: Wordpress tabanında silmiş olduğunuz tüm yazı ve resimler, yorumlar tamamıyla silinmez. Çöp kutusuna gider. Ögeleri sildikten sonra tekrar çöp kutusuna giderek ögeleri kalıcı olarak silmeniz gereklidir. Siz çöp kutusunu temizlemeyi unutursanız wordpress tabanı her 30 günde bir bunu kendiliğinden yapar. Fakat 30 günlük süreçte biriken çöpler ağır yük yapabilir. Bunun için FTP üzerinden wp-confing.php sayfasına ulaşım sağlayıp sonrasında size verilecek kodu ekleyerek çöpleri ister 5 ister 10 ister 20 günde bir boşaltılacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
  • Veritabanını onarma: Wordpress kullanıcılarına veritabanını onarmak için alternatif sunmaktadır. Çöpleri boşaltma işlemi için girdiğiniz kodu bu kısımda da girerek http://sizinsiteniz.com/wp-admin/maint/repair.php adresine gidip tek bir tıkla veritabanınızı onarabilirsiniz.
  • Yazı önizlemelerini kaldırma: Herhangi bir yazı, sayfa veya resim hazırlarken nasıl olduğunu görüntülemek için önizle seçeneğine basarız. Her önizleme seçeneğine bastığımızda zamanla veritabanınıza yük binmesine neden olur. Bunun için önizlemeleri veritabanına kaydetmemesini belirteceğiz. Böylelikle Veritabanı temizleme işleminin ilk adımını tamamlamış olacaksınız.
Web sitenize yüklediğiniz herhangi bir eklentiye ait tüm veriler veritabanınıza depolanır. Depolama işlemi wp-options tablosu altında toplanır. İşinizin bittiği eklentileri admin paneli üzerinden giriş yaparak etkisiz hale getirdiğinizde dahi çoğu eklentiye ait ayarlar ve veriler veritabanında yer almaya devam eder. Wordpress tabanını kullanmaya başladığınızdan bu yana bu şekilde çok sayıda eklentiyi ekleyip sildiğinizi düşünürseniz veritabanınızda hala kayıtlı çok sayıda veri var demektir. Bunun için Veritabanı temizliği yaparken yapacağınız bir diğer en önemli işlem sildiğiniz bütün eklentilerin izlerini veritabanından silmek olacaktır. Bu sayede veritabanınız büyük bir yükten kurtulacak ve hız kazanacaktır.
 

Yorumlar