Wordpress Tema Değiştirme İşlemi

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Wordpress Tema Değiştirme İşlemi

Her site farklı bir tema kullandığından dolayı tema değişikliği sırasında bazı problemler açığa çıkabiliyor. Bunun temel sebebi ise adım adım ilerlenebilecek bir yönergenin olmamasıdır. Tema değişikliği kararı aldıysanız ve bu değişikliği sitenize zarar vermeden yapmak istiyorsanız sizler için hazırladığımız yönerge doğrultusunda ilerlerseniz bunu başarabilirsiniz. Tema değişikliği noktasında kullanıcıların hayıflandığı en büyük sebep hızlı ve Seo uyumlu bir siteye sahip olmak istemelerinden kaynaklanmaktadır. Bunun için tema değişikliği yaparken sitenize en iyi şekilde yarar sağlayacak ve gelirinizin artmasında yardımcı olacak seo uyumlu ve hızlı wordpress temalarından birini tercih etmeniz en doğrusudur.

Tema değiştirirken bazı zararlar açığa çıkabilir. Bunlar kısaca şöyledir:

  • Önceden tema dosyalarına eklediğiniz kodların silinmesi,
  • Reklam kodlarınızın ve Google analytics kodlarının gitmesi,
  • Resim boyutlarının yeni tema ile uyum göstermemesi,
  • Web sitenizde kullandığınız kısa kodların işe yaramaması,
  • İletişim formu, logo, site arka plan resmi, favicon resmi muhtemel olarak ya silinir ya da işlevsiz kalır.
Bu sıkıntıların ortaya çıkmaması veya çıkacak zararın en aza indirgenmesi için mutlaka sitenizin yedeğini alın. Sitenizin hızını ölçün ve bakım moduna alın. Tema değişikliğine gitmeden önce temanızda style.css, header. php, functions.php dosyalarında yapmış olduğunuz değişiklikleri not alınız. Temanızda yer alan bileşenler kısmında ki eklemiş olduğunuz bütün linkleri, bileşenleri, reklamları, kodları not edin.

Tema Değişimi Sonrası Yapılması Gerekenler

  • Resimleri tekrar boyutlandırma: Tema değişimi yaptıktan sonra tüm resimleri tek tek boyutlandırmanıza gerek yok. Resimlerin tekrar boyutlandırılmasında size tek bir tıklama ile bir eklenti yapacaktır. Replace Contect Image Size eklentisinin kurulumunu yaparak bu işleme devam edebilirsiniz. Kurulumu tamamladıktan sonra Admin paneli> Araçlar> Replace Content Image Size sekmesine tıklayınız. Karşınıza çıkan ekranda sırayla;
  • Yeni belirlediğiniz büyük görsel genişliğini,
  • Belirlemiş olduğunuz resimlerin boyutlarını hangi resim boyutları ile değiştirmek istediğinizi,
  • Eklentiye tüm yazılarınızda yer alan resimler için uygulaması gerektiğini belirtiyorsunuz.
  • Check and confirm butonuna tıklayarak işlemi tamamlıyorsunuz. Eklenti zaten otomatik olarak içerik içerisinde yer alan tüm resimleri bulmakta ve size tek tek sormaktadır.
 

Yorumlar