Wordpress Siteni Başka Bir Hosta Taşıma

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Wordpress Siteni Başka Bir Hosta Taşıma

Wordpress kullanıcıları ilk aşamada host seçimi yaparken yeterince araştırma yapmadan aceleci davranarak hemen bir host alıp işe başlarlar. Sonrasında ise bu durum pişmanlık ile sonuçlanır. Buna bağlı olarak da kullanıcılar host değişimi yapmaya karar verirler. Host değişim işlemi Wordpress kullanıcıları için bazen çileye dönüşebilmektedir. Host değişim esnasında herhangi bir sorun ile karşılaşmamak için aşağıda sıralayacağımız adımlar üzerinden ilerlerseniz kolay bir şekilde değişim işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Host Değiştirme Adımları


  • Wordpress sitesini yedeğe alma: Host değiştirme işlemine başlamadan önce mutlaka web sitenizi yedekleyin. Yedek almak için Wordpress eklentilerinden yardım alabilirsiniz. Fakat manuel olarak yedek almak sizin için daha garanti bir yoldur. Manuel olarak wordpress sitenizi yedeklerden FTP programına ihtiyaç duyacaksınız. Bunun için Filezilla uygulamasına giderek FTP dosyasını indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz.
  • Wordpress Veritabanı yedeğini oluşturma: Veritabanı yedeği oluştururken ilk önce cPanel’inize giriş yapmanız gerekmektedir. Karşınıza çıkan sayfada yer alan phpmyadmin’ e tıklayıp kurulu halde ki bütün veritabanınıza erişiniz. Açılan ekrandan sol tarafta ki Veritabanı ismine tıklayınız. Karşınıza çıkan sayfada dışa aktar sekmesine tıklayın. Sırasıyla Hızlı- sadece en az seçenekleri göster’ i seçip SQL seçimini yapıp Git butonuna tıklayınız.
  • Yeni hostta Wordpress Veritabanı oluşturma: İlk önce yeni hostun cpanel’ ine giriş yapın. Buradan MySQL Veri tabanları seçeneğine tıklayın. Veritabanı oluşturma ekranına giriş yaptıktan sonra MySQL veri tabanlarını açarak yeni Veritabanı oluştur sekmesine tıklayarak yeni Veritabanı oluşturun. Bulunduğunuz sayfadan MySQL kullanıcısı oluşturun. Sonrada yeni oluşturduğunuz MySQL kullanıcısını yeniden oluşturduğunuz veritabanına Tüm ayrıcalıklar seçeneğine tıklayarak eklemelisiniz. Ekle butonundan ilerlediğinizde karşınıza çıkan Tüm Ayrıcalıklar seçeneğini seçip değişiklikleri uygula sekmesine basarak işlemi tamamlayın.
  • Wp- confing. php dosyasını düzenleme: İlk önce bilgisayarınıza yedeklediğiniz dosyaları seçin. Buradan wp-confing. php dosyasını bularak bilgisayarınızda notepad++’ yı açıp Veritabanı ismini değiştirme, Veritabanı kullanıcı adını değiştirme, Veritabanı kullanıcı şifresini değiştirme işlemlerini yapın.
  • Veritabanı yedeğini yeni hosta yükleme: cPanel kısmına giriş yaparak phpmyadmin’ e tıklayıp bilgisayarınızda ki kurulu tüm veritabanlarına erişin. Açılan ekranda sol kısımda yer alan yeni oluşturduğunuz Veritabanı ismine tıklayarak içe aktar sekmesine basın. Gerekli ayarları yapıp gir butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.
 

Yorumlar