Wordpress Site Hızını Artırma Yolları

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Wordpress Site Hızını Artırma Yolları

Google arama motorlarında üst sıralarda yer almanın, rakipleriniz ile kıyasıya rekabet halinde olmanın en önemli yollarından biri de site hızınızdır. Web siteniz ile alakalı büyük emek harcıyorsanız, kısa sürede iyi bir konuma gelmek istiyorsanız mutlaka hızlı bir siteniz olmalıdır. Siteniz hızlı olmadığı takdirde içeriklerinizin çok kaliteli olması Google’ ın sizi üst sıralara taşımasında pek bir etkisi olmaz. Google sıralama kriteri için yaklaşık 200 kriter bulunmaktadır. Bu 200 kriter arasında hız o kadar büyük bir öneme sahiptir ki listenin ilk üç maddesinde yer alır diyebiliriz.

Wordpress Site Hızlandırma

Wordpress site hızlandırma adına aşağıda bahsedeceğimiz yöntemleri kullanarak siz de sitenizin daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz.

  • Site Hızı Ölçme: İlk önce wordpress site hızınıza etkisi olan faktörleri belirleyerek işe başlamak daha doğru olacaktır. Bu faktörlere uygun olacak çözümler üretmek daha kolay olacaktır. Wordpress site hızınızın ölçülmesi için Pingdom, GTmetrix, Google Page Speed, WebPage Test araçlarından birini kullanabilirsiniz.
  • Tema Seçimi: Çok sayıda wordpress kullanıcısının web sitelerinin yavaş olmasına etki eden faktör yaptıkları tema seçiminden kaynaklanmaktadır. Çok önemli bir yere sahip olan tema seçimi ile kesin olarak sitenizin kaderini belirlersiniz. Bundan dolayı sitenizin yavaş olmasına temanız etki ediyorsa hızlı bir tema ile temanızı değiştirin.
  • Cache Eklentisi Kullanmak: Cache eklentisi site hızlandırma konusunda artık bir gereksinim değil resmen zorunluluktur. Cache ayarlarınızı doğru bir şekilde yaparsanız wordpress site hızlandırma konusunda çok başarılı olabilirsiniz.
  • CDN Kullanmak: CDN kullanarak wordpress sitenizin kesinlikle hız kazanmasında etki sağlayabilirsiniz. Web siteniz içerikten daha çok resim barındırıyorsa CDN kullanmak sizin için de bir zorunluluktur. CDN kullandığınız taktirde sitenizde yer alan dosyalar birçok server noktasına dağılır.
  • Resim Optimizasyonu: Wordpress site hızlandırma konusunda kullanıcılara büyük ölçüde yarar sağlayan resim optimizasyonu 3 kategori de incelenebilir.
  • Resim boyutlarını belirtme: Sitenizi ziyaret eden kişiler, resimlerinizin genişliği ve yüksekliğini bilmedikleri taktirde indirip paylaşma durumunda kalabilirler.
  • Ölçeklendirilmiş resim sunmak: Yüklediğiniz resim örneğin 800px, resim içeriğiniz 600px alan genişliğine sığıyorsa ziyaretçiniz bunu 800px olarak indirir.
  • Resimleri optimize etme: Resimlerinizi sıkıştırmak sitenizin hızlanma konusunda size yarar sağlayacaktır. Resim optimizasyonu genellikle geceleri yapmaya çalışın.
 

Yorumlar