Wordpress Site Açılış Hızını Artırma

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Wordpress Site Açılış Hızını Artırma


Site hızı internet siteleri için çok önemli bir ölçüdür. Örneğin; bir ziyaretçi Google arama motorunda bir şey arattığında ve bu bilgiye hemen ulaşmak istediğinde Google’ ın karşısına çıkardığı sayfaları 2, 3, 4. sekmelerde açmak isteyebilir. Bilgiyi tararken sayfanın birinin henüz yüklenmediğini görür ve hemen kapatır. Çünkü beklemek istemez. Diğer sayfalar yüklenmeyen sayfaya göre daha kısa sürede açılmıştır. Bunun için siteler +1 saniyeler hatta saliseler ile yarış halindedir. Kullanıcılara en hızlı şekilde hizmet vermek ve kullanıcıların sitenizden en iyi şekilde istifade edebilmesi için açılış hızı çok önem kazanmaktadır. Peki, sitenizin açılış hızı çok yavaşsa ve sitenizi hızlandırmak istiyorsanız neler yapabilirsiniz?

Site Açılış Hızını Artırma Yolları

Şimdi bahsedeceğimiz açılış hızını artırma yollarına geçmeden önce sitenizin performansını ölçmek ile işe başlayın. Test için 4 test aracından birini tercih edebilirsiniz. Bundan sonra hız artırma için gerekli yollara geçebiliriz.

  • Gzip: Sitenizin hızı için oldukça önemli bir detay olan sıkıştırma anlamını taşıyan bu olgu web sitenizde var olup olmadığını bilmeniz gereklidir. Bunu gzip’ i etkinleştirerek öğrenebilmeniz mümkündür. Kurulumunuza göre değişkenlik gösterebilmektedir.
  • Statik bir sayfa sunumu için içeriklerinizi ön belleğe alın: Herhangi bir web sitesi ziyaretçi tarafından açıldığı sırada arka planda mysql Veritabanı ve php fonksiyonları çalışmaya devam etmektedir. Bu sorgulamaları ve çalışmaları azaltma yoluna gidersek sayfanın yükleme hızı bir anda değişir. Bunu Cache eklentisi kullanarak yapabilirsiniz.
  • CSS ve JavaScript dosyalarını küçültme: CSS ve Javascript dosyalarını küçültme işlemi yaparak dosyaların içinde yer alan gereksiz karakterlerin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Javascript ve CSS dosyalarınızın indirme süresi düştüğünde sitenizin açılma hızı yükselişe geçer.
  • CDN yani bir içerik dağıtım ağı kullanma: Siteniz üzerinde CDN uygulamasına yer verirseniz sitenizin açılma hızı hemen değişiklik gösterir ve yükselişe geçer. CDN sitenizde yer alan dosyaları birçok noktada bağlantısı olan serverlara dağıtır. Bu sayede sitenizi ziyaret edecek kişi kendisine en yakın server üzerinden bağlantı sağlar. Bu sayede sitenizin açılma hızı yükselir.
 

Yorumlar