Wordpress Sistemi Nasıl Kullanılır

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Wordpress Sistemi Nasıl Kullanılır?

Yeni web site oluşturan ve alt yapısında Wordpress.org sistemini kullanan kullanıcılar için Wordpress sisteminin kullanımı hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Kurulumunu tamamlamış olduğunuz Wordpress sitenize giriş yaptığınızda karşınıza ‘ Hello World’ yazısı çıkmaktadır. Aynı zamanda çok sade bir tema sizleri bekliyor. Buradan web sitenizin admin paneline giriş yapmanız gerekmektedir. Admin paneline giriş yapmak için site adresinizin sonuna /wp-admin yazmanız gerekmektedir. Bu işlemden sonra karşınıza giriş paneli çıkacaktır. Wordpress kurulumu esnasında belirlemiş olduğunuz kullanıcı adı ve şifrenizi bu alana girip giriş tuşuna basmanız gereklidir. Karşınıza yönetici ekranınız çıkacaktır. Açılış ekranının sağ kısmında yer alan yazılar sekmesinin üzerine gelerek yeni ekle butonuna tıklayın.

Yeni yazı ekle butonuna tıkladıktan sonra ekranda ana başlığı ve içeriği girmeniz gereken boş alanlar belirecektir. Ana başlığınızı – başlığınızı buraya yazın- kısmına eklemeniz gerekmektedir. İçeriğinizi ise alt kısımda yer büyük boşluk kısmına ekleyeceksiniz. Zaten içeriğinizi buraya ekleyin şeklinde not düşülmüş. Wordpress.org sisteminin kullanımı çok kolaydır. Ara yüzü klasik ofis programlarına çok benzemektedir. Wordpressin ara yüzünde sağ kısımda mavi renk ile belirtilmiş yayımla yazısı bulunmaktadır. İçeriğinizi ekledikten sonra direkt olarak yazınızı paylaşmak isterseniz yayımla yazısına tıklamanız yeterli olacaktır.

Etiket ve Kategori Ekleme

Wordpress.org sistemi içerisinde ki içeriğinizi ekledikten sonra üzerinde belli başlı işlemler yaparak da yayınlayabilirsiniz. Örneğin; etiket ekleme, kategori ekleme, resim ekleme bunlardan bazılarıdır.

Wordpress sisteminize içerik ekledikten sonra içeriğiniz ile alakalı resim, müzik, video eklemek için ana başlığın altında yer alan ortam ekle seçeneğine tıklamalısınız. Bu kısım sizi masaüstüne, galeriye ya da dosyalarıma atar. Bu kısımlardan alacağınız dosyaları seçip yükledikten sonra imleci resim, müzik veya videoyu nereye ekleyecekseniz oraya getirin ve tıklayın. Yükleme bittikten sonra eklemeniz belirecektir. Arama motorlarında web sitenize eklediğiniz içeriğinizi ön plana çıkaracak etiket ekleme, kategori ekleme işlemlerini sistemin sağ tarafında yer alan tags ve kategoriler kısmından ekleyebilirsiniz. Tags kısmına içeriğiniz ile alakalı ön planda yer alacak net, kısa, bilindik, en çok aratılan anahtar kelimeleri ve içeriğinizi anlatan kelimeler ekleyebilirsiniz. Kategori kısmına da yazınız daha çok hangi konuya uyum sağlıyorsa onu belirtebilir veya hazır kategoriler arasından seçim yapabilirsiniz.
 

Yorumlar