Wordpress Seo Ayarları- Etiket ve Kategori Farkı

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Wordpress Seo Ayarları- Etiket ve Kategori Farkı

Wordpress kullanıcılarının en çok tartışma yaşadıkları konulardan biri de etiket ve kategori arasında ne gibi bir farkın olduğudur. Seo konusunda hangisi daha kazançlıdır. Ancak şu bilinmelidir ki etiket ve kategorinin tek amacı web sitenizin kullanılabilirliğini artırmak için içeriklerinizi sıralamaktır.

Etiket ve Kategori Arasında ki Fark

Kategoriler, web sitenize eklemiş olduğunuz içeriklerinizin geniş şekilde gruplandırılmış ve aradığınız konunun kolay bulunmasına yardımcı olan bir etkendir. Web siteniz veya bloğunuzun ne hakkında olduğunu belirleme konusunda sizlere çok yardımcı olacaktır. Sitenizi ziyaret edecek kişilere doğru içeriği bulmaları konusunda önderlik etmektedirler.

Etiketler ise yazmış olduğunuz yazıların özel ayrıntılarını tamamlamaktadır. Etiketleri web sitenize ait index anahtar kelimeler olarak baz alabilirsiniz. Kategoriler içerisinde aramış olduğunuz konuya dair belirleyicilik sağlayan etiketler içeriğe ulaşım konusunda sizlere fayda sağlamaktadır.

Kategori ve etiketler arasında ki birinci fark genel ve özel olmalarıdır. İkinci bir fark ise web sitenize girdiğiniz yazı için kategori belirlemek durumundasınız. Aksi taktirde yazınız bilinmeyenler başlığı altında yayınlanır ve kullanıcıların yazıyı görüntülemeleri zor olabilir. Fakat içeriğinizi girerken etiket eklemek zorunda değilsiniz ve etiket eklemezseniz herhangi bir sorun yaşamazsınız. Üçüncü fark ise etiket ve kategorilerin URL’ de görüntülenme biçimidir. Etiket ve kategorileri birbirinden ayıran genel farklar bu şekildedir.

Wordpress Veritabanı web sitenize ekleyeceğiniz yazılar için yazı içerisine eklediğiniz etiketlere herhangi bir sınır koymamaktadır. İster 1 adet ister 1000 adet etiket ekleme imkanınız vardır. Etiketlerin genel amacı içeriklerinizi küçük gruplar altında toplamaktır. Kullanıcılar arama motorlarında arama yaptıklarında etiketleriniz Google’ da çıkacaktır. İçeriğiniz için içeriğiniz ile alakalı olabilecek, Google’ da ilk sıralarda çıkmanıza yardımcı olacak, kullanıcıların arattırabileceği anahtar kelimeleri yeteri kadar ekleyebilirsiniz.

Wordpress Kategorileri İçin Optimum Sayısı

Kategoriler için optimum bir sayı bulunmamaktadır. Sitenizin karmaşıklığına göre kategori sayınız değişiklik gösterebilir. Fakat web siteniz için siz genel gruplama için kategorileri, micro detaylar içinde etiketleri kullanırsanız daha başarılı sonuçlar elde edersiniz. Özel detaylar veya özel bilgiler için kategorileri özelleştirmekten kaçının. Bu durum sitenizin daha da karmaşık bir hal almasına sebep olabilir.
 

Yorumlar