Wordpress Kurulumu Nasıl Yapılır?

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Wordpress Kurulumu Nasıl Yapılır?

Wordpress sistemi, dünya üzerinde web sitelerinin alt yapısı olarak en çok kullanılan bir platformdur. Wordpress sisteminin en çok tercih edilmesinde ki etken hem kolay kurulumu hem de kullanım kolaylığı sunmasıdır. Çok sayıda hosting firması Wordpress servisinden yararlanmak isteyen kullanıcılarına sadece birkaç tıklama ile kolay bir Wordpress kurulumu sunmaktadır. Wordpress sistemini hem manuel hem de kısa yolları kullanarak kısa sürede kurabilirsiniz. Wordpress kurulumunu kısa sürede kolay bir şekilde gerçekleştirmek için kurulum sırasında gereken adımları dikkatli bir şekilde ilerletmeniz gerekmektedir. En küçük ayrıntıyı gözden kaçırırsanız Wordpress kurulumunun uzamasına neden olabilirsiniz.

Wordpress Kurulumu İçin Gerekenler

  • Alan adı: Alan adı web sitesinin adresini oluşturmaktadır. com, com.tr vb. uzantılı alan adları almanız gereklidir. İşinizin görülmesi için alt alan adı da alabilirsiniz. Örneğin; altsite.siteadi.com alt alan adıdır.
  • Hosting: Wordpress dosyalarınızı saklayabileceğiniz bir host edinmeniz gerekmektedir. Ücretli ve ücretsiz olarak ayarlayabileceğiniz host için ilk önce deneme amaçlı host kullanabilirsiniz. Fakat deneme amaçlı kullanılan hostlar web sitenizin hem yavaşlamasına hem de ziyaretçileriniz için istenmeyen reklamlar çıkmasına neden olmaktadır. Hosting hizmeti veren firmalardan ücretli host satın alabilirsiniz.
  • Wordpress dosyaları: Wordpress kurulumu için bazı dosyalar gereklidir. Bu dosyaları güvenli bir şekilde WordPress Türkiye adresinden indirebilirsiniz.
  • FTP programı: FTP programını dosya göndericiniz olarak da adlandırabiliriz. Yani Wordpress dosyaları hoşta gönderirken bu programı kullanır.
  • FTP bilgileri: Kullanıcı adı, şifre bilgileri, server adresini barındıran bilgilerdir. Hostunuzda yer alan kullanıcı panelinden öğrenebilirsiniz.
Wordpress Kurulum

İlk önce Wordpress sitesinin kullanacağı database oluşturulmaktadır. Bunu hostun sitesinden panele girerek database oluştur seçeneğinden oluşturacaksınız. Bazı hostlar otomatik Wordpress kurulumuna engel olduğu için Wp- config. php dosyasını manuel oluşturmanız daha sağlam olacaktır. Dosya oluşumunu tamamladıktan sonra server bağlantısını yapacaksınız. Sunucu bilgilerinizi sayfada yer alan kırmızı yerlere girmeniz gereklidir. Filezilla bağlantısını tamamladıktan sonra dosyalarınızı Web Server’ a göndereceksiniz. Bu kısımda ki işlemlerinizi de tamamladıktan sonra tarayıcınızı açıp www.siteadresi.com/wordpress/wp-admin/install.php yazarak size yöneltilen adımları sırasıyla takip etmeniz gerekmektedir. Bu sırada e-posta adresini doğru girmeniz çok önemlidir. Çünkü kullanıcı adı ve şifrenizi unutursanız yeni bilgiler e-posta servisinize gönderilir. Wordpress kurulumunuz artık tamamdır.
 

Yorumlar