Wordpress Kullanım Alanları ve Avantajları

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Wordpress Kullanım Alanları ve Avantajları

Wordpress sistemi, Türkiye’ de ki Wordpress kullanımı ile alakalı kaynak ve doküman sıkıntısının ortadan kalkması için birkaç kişi tarafından 19 Mayıs 2005 tarihinde kurulmuştur. Kurulduğu ilk dönemde ki genel amacı kullanıcı sorunlarını ortadan kaldırmak ve kaynak oluşturmaktı. Fakat Wordpress sistemine yoğun ilgi ve talep olduğundan belgeler adlı bir dosya açarak kullanıcılarına Türkçe dökümanlar sağlanmaya çalışıldı. İlk olarak 1.5.x sürümü ile ortaya çıkan Wordpress kendisini geliştirerek 2.0.x sürümünü çıkarmıştır. Bu iki süreç arasında da forum sıkı çalışmalar yürüterek kullanıcılarına gerekli hizmeti vermeye çalışmıştır. 2.0.1 sürümü çıkana kadar kullanıcıların hazırladıkları Türkçe dil dosyaları talep gördü. 2006 yılının Mayıs ayında 2.0.2 sürümü ile ilk Türkçe Wordpress paketi kullanıcılarına sunuldu. Bu süreçten sonra açığa çıkan tüm sürümlerde Türkçe Wordpress paketi güncellenip kullanıcılarının hizmetine sunulmuştur.

Wordpress sisteminin kullanım alanları oldukça fazladır. Buna nazaran kullanıcısı da çok fazladır. İlk açığa çıktığı sıralar blog siteleri için kullanımı tercih edilse de şimdilerde e-ticaret sistemleri, haber yayın sistemleri, rezervasyon sistemleri, mağaza satış sitesi, oyun sitesi, video sitesi, müzik sitesi vb. siteler tasarlayıp kullanılabilmektedir. Bu siteler gibi daha birçok örnek çıkartıp saymak mümkündür. Wordpress ilk çıktığı günden bu yana kendini geliştirdiğinden dolayı kullanıcılarına geniş bir kullanım alanı sağlamaktadır. Aklınızda tasarladığınız, oluşturmak istediğiniz hemen her türlü siteyi Wordpress sayesinde kurgulayabilmektesiniz. Çünkü Wordpress içeriğinde sayısız eklenti ve tema barındırmaktadır.

Wordpress Avantajları

Wordpress sisteminin kullanıcılarına sunduğu avantajlar vardır. Bunları genel olarak sıralarsak:

  • Wordpress sisteminin kullanımı ücretsizdir.
  • Çok işlemli bir yazılım diline sahip olan PHP ile üretildiğinden kolay bir şekilde eklemeler yapabilir hatta kendinize göre geliştirmeler yapabilirsiniz.
  • Aklınıza gelebilecek her eklenti için neredeyse 5 farklı versiyon bulunmaktadır.
  • Wordpress içerisinde çok sayıda eklenti, tema ve daha fazlası bulunmaktadır.
  • Wordpress sistemi sayesinde kodlamalara gerek kalmaz.
  • Kullanımı, kurulumu ve yönetimi oldukça basittir.
  • Birçok platformun alt yapısını oluşturabilmektedir.
  • Google tarafından çok sevilen bir yapıya sahip olduğundan eklediğiniz içerikler sayesinde çok hızlı index alma imkanınız olur. Bu sayede istediğiniz hedef kitlesine daha kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz.
 

Yorumlar