Wordpress.com Nedir- Wordpress.org Nedir?

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Wordpress.com Nedir- Wordpress.org Nedir?

Wordpress genel olarak tüm kullanıcıların dilinde tekil olarak kullanılmaktadır. Fakat Wordpress sistemi kendi içinde iki kısıma ayrılmaktadır. Bunlar Wordpress.com ve Wordpress.org şeklindedir. Wordpres.com ve Wordpress.org sistemleri arasında büyük farklar bulunmaktadır. Wordpress.org, Wordpress.com’a göre daha donanımlı ve daha çok özellik barındırmaktadır. Wordpress.org bünyesinde Wordpress eklentileri, Wordpress temaları yer alırken Wordpress.com’ da bu özelliklerin hiçbiri bulunmamaktadır.

Özellikle blog açacak olan kullanıcıları ilgilendiren bu konu hakkında öncelikle detaylı bir araştırma yapmak gereklidir. Wordpress.com ve Wordpress.org Wordpress sisteminin bünyesinde yer almaktadır fakat ikisinin de özellikleri birbirinden farklı ve sadece biri kullanıcıların neredeyse tüm ihtiyacını karşılamaktadır. Dünyada ki en iyi bloglar, Türkiye’ de ki web sitelerin %90’ lık kısmının alt yapısında Wordpress.org yer almaktadır.

Genellikle web site açacak olan kişiler ilk önce Wordpres.com’ u kullanmak daha sonra web sitenizi ilerleterek Wordpress.org’ a taşınmayı hedeflemektedirler. Fakat Wordpress.com adresini tercih edip belli bir başarı elde ettikten sonra Wordpress.org’ a geçmek çok yanlış bir düşüncedir. En başta başlarken Wordpress.org’ u tercih etmeniz ve bu sistem üzerinden ilerlemeniz en doğrusudur. Aksi taktirde ilerleyen süreçlerde bu durum sizin için ekstra bir maliyete dönüşebilir.

Wordpress.org’ u Tercih Etmemenin Çıkardığı Ekstra Maliyet

Web sitesi kurulumu için Wordpress.com sisteminden yana karar kılmak isteyen kullanıcılar en baştan Wordpress.org sisteminin sunmuş olduğu avantajları elinin tersiyle itmişlerdir. Sunulan çok sayıda fırsat ve maliyetler sizi fikrinizden caydırmadıysa Wordpress.com üzerinden ilerlemeniz size neler getirecek bir bakalım.

  • Kullanıcılar ilk süreçte tercihlerini Wordpress.com sisteminden yana yapıp belli bir süre ilerledikten sonra bloglarının daha da gelişmesi için Wordpress.org sistemine geçiş yapmak isteyecekler. Bunu yaparken sitede yer alan içeriklerin google sıralamasında ki yerini kaybetmemesi için eski bloğunuzu yeni bloğunuza yönlendirme yapmanız gerekmektedir. Bu yönlendirme işlemi sırasında belli bir ücret ödemeniz gerekmektedir.
  • Eski bloğunuzu yeni bloğunuza taşıma işi çok sıkıntılı bir süreç olduğundan dolayı bu süre zarfında çok strese gireceksiniz. Taşıma sırasında çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde yapacağınız en küçük hata bütün emeğinizin bir anda yok olmasına neden olabilir.
 

Yorumlar