Wordpress CDN Kullanımı

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol

Wordpress CDN Kullanımı

CDN ( Content Delivery Network ), yani içerik dağıtım ağı anlamına gelmektedir. Web siteleri ve diğer web sitesi ile alakalı içeriğin teslim edilmesinden sorumludur. CDN büyük web sitelerin ayakta kalabilmesi ve hızı için çok önemlidir. CDN, web sitenizde yer alan dosyaları birçok noktada bulunan serverlara dağıtarak sitenizi ziyaret etmek isteyen ziyaretçilerin en yakın server noktasından hızlı bir şekilde bağlanmasını sağlar. Bu sayede tüm web sitesi ziyaretçilerinize eşit uzaklıkta olmanızı sağlamaktadır.

Wordpress CDN kullanımı sayesinde web sitenizin hızı inanılmayacak derece de artık gösterir. Sitenizin hızının artış göstermesine paralel olarak Google ve Alexa sıralamalarında üst sıralara çıkarsınız.

CDN Kullanmanın Avantajları

İçerik Dağıtım Ağı kullanmanın web sitenize sağlayacağı bazı avantajları bulunmaktadır. Bunları genel olarak sıralamak gerekirse:

• Büyük ziyaretçi akımına uğrayan siteler için CDN kullanımı çok faydalıdır.
  • İçerik Dağıtım Ağı, web sitenizin global düzeyde erişilebilir olmasını sağlamaktadır.
  • CDN, barındırma sunucunuza yapılan talep miktarını düşürerek kaynak kullanımını da maksimum derece de azaltır.
  • Web sitenizin yüklenme hızında genel bir artış yaşanır.
  • İçerik Dağıtım Ağının sunduğu hız artışına bağlı olarak arama motorlarında daha iyi bir sıraya yerleşme olur.
  • Tüm web siteleri ve barındırma platformlarına CDN’ nin faydası bulunmaktadır.
Web sitenizde CDN kullanıp kullanamayacağınızı kontrol etmek için WebPageTest analiz aracını kullanabilirsiniz.

CDN kurulumu için kullanıcılara 2 seçenek sunulmuştur. Bunlardan ilki Ücretsiz CloudFlare CDN kullanmak olacaktır. CloudFlare CDN’ yi web sitenizde kullanabilmek için alan adınızı CloudFlare’ ya sizi yönlendirilen şekilde eklemeniz gerekmektedir. Sonrasında bütün DNS ayarlarınızı düzenleyip etki alanınıza CloudFlare kullanacak şekilde yapılandırıp değişikliklerin algılanması ve yerleşmesi için birkaç dakika bekleyin. Bekleyiş sonrası CDN hemen avantajlarını web sitenizde göstermeye başlayacaktır.

CDN kurulumunda ikinci seçenek ücretli CDN çözümleri kullanmaktır. Web siteniz için ücretli çözüm tercih etmek istiyorsanız kullanıcılara sunulan ücretli CDN sağlayıcılarından birini seçerek kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Kısaca web siteniz için yukarıda yer alan iki CDN kurulumundan birini seçip hem sitenizin hızlanmasını hem de kaynak kullanımının düşmesini sağlayabilirsiniz.

Yorumlar