Webmasterlik Nasıl Yapılır

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Webmasterlik Nasıl Yapılır

Webmaster İngilizce bir kelime olup Türkçe karşılığı internet uzmanı demektir. Teknik bilgisi ile internette web siteleri kuran, düzenleyen, geliştiren ve yöneten kişilere webmaster denir. Webmasterlık yapabilmek için konu ile ilgili bilgi ve donanım sahibi olmak gerekir. Öncelikle bilgisayar ve internet kullanımı alanında çok başarılı olunması gerekir. Webmasterlık yapacak kişinin sürekli kendini yenileyen, geliştiren, yeni fikirler üretebilen, sabırlı ve azimli bir kişi olması gerekir. Zira internet ortamında gelişen teknoloji ile her gün yeni oluşumlar ortaya çıkıyor. Webmaster HTML ve CSS yazılımlar yapabilmelidir, makale yazarak içerik üretebilmelidir, hosting ve sunucu bakımını bilmelidir, pazarlama ve seo çalışmaları ile ziyaretçi akımı sağlayabilmelidir, web ve grafik tasarımı yapabilmelidir. Tüm bu bilgi ve donanıma sahip olan kişi sabırla azmederek başarılı bir webmaster olabilir.


Webmaster Hangi Alanlarda Çalışır

Webmaster olarak gerekli donanım ve bilgiye sahip iseniz bu alanda bir şirkette çalışabilirsiniz. Web ile ilgili çalışmalar yapan şirketin büyüklüğüne ve yapılan işe göre webmaster olarak görev alırsınız. Bir projede webmasterlık yapabilirsiniz. Projenin tanıtımı ve ziyaretçi sayısı gibi konularda hizmet verebilirsiniz. Ya da freelancer olarak kendi internet siteleriniz yapıp yalnız çalışabilirsiniz. Birkaç site oluşturup sürekli yenileyerek çok tıklanmasını sağlayarak gelir elde edebilirsiniz. Webmaster nasıl çalışır:

*Webmasterlar web teknolojileri üretirler,

*Web siteleri ve web uygulamaları geliştirirler,

*İnternet sitelerinin tasarımını yaparlar,

*Web sitelerinin yönetimini gerçekleştirirler.

Webmasterlık Yapmak İçin Neler Gereklidir

Webmaster olmak ve webmasterlık yapmak için bilgisayar sitemi ve internet alanında belli bir bilgi ve donanıma sahip olmanız gerekir. HTML ve CSS yazılım bilgileri webmasterlık için mutlaka bilinmesi gereken yazılımlardır. Arama motoru optimizasyonu, hosting, domain, seo bilgileri gibi birçok bilgiye hâkim olmak şarttır. Zira internet üzerinde bir web sitesinin nasıl kurulacağı, nasıl geliştirileceği ve nasıl yönetileceği konularında mutlaka bilgi sahibi olmanız gerekir. Webmasterlık sürekli kendinizi yenilemeniz gereken bir alan olduğundan devamlı öğrenmeye devam etmelisiniz. Bilgi ve donanım olarak yeterli başarılı bir webmaster olduğunuz şirketlerde, özel projelerde veya bireysel olarak kendi web sitelerinizi kurarak çalışabilirsiniz.
 

Yorumlar