Webmasterlık Hangi Sitelerde Yapılabilir?

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Webmasterlık Hangi Sitelerde Yapılabilir?

Webmasterlık web ile ilgisi bulunan her konuyu kavrar. Sitelerin oluşumundan geliştirilmesine, yazılımından hatalarının çözümüne her şeyiyle webmasterlar ilgilenir. Webmasterları ilgilendiren şey sitenin ne olduğu değildir. Bir webmaster için önemli olan sitenin kusursuz bir şekilde işliyor olmasıdır. Sitenin ne olduğu webmasterı ilgilendirmez denilirken anlatılmak istenen şey bir webmasterın istediği her web sitesinde çalışabileceğidir. Çünkü ne sitesi üzerinde çalıştığı çıkarılacak içerik açısından webmasterın ilgilenmesi gereken bir konudur. Yani kısacası webmasterın çalıştığı sitenin ne sitesi olduğu içerik çıkarılması, site tasarımının ve grafiklerinin hazırlanması açısından önemlidir. Webmasterın bir sitede çalışıp çalışmamasını ne sitenin konusu ne de büyüklüğü belirler. Bu karar tamamen webmasterın kendisine bağlıdır. Bunun anlamı webmasterlık web sitelerinin hepsinde yapılabilir. Çünkü webmasterın görevi o sitenin yayım yapmaya sürekli olarak devam etmesini sağlamaktır.

Webmasterın Üzerinde Çalışacağı Siteyi Seçmesinde Etkili Olan Faktörler


Webmasterlar her sitede çalışabilirler. Çünkü yaptıkları şey her sitede aynıdır. Sadece sitenin büyüklüğüne göre işler daha karmaşık ve daha zor olabilmektedir. Yani webmasterın bir web sitesi üzerinde çalışması siteye değil tamamen webmastera bağlıdır. Çalışma teklifi aldığı sitede webmaster kendi koşullarına uyuyorsa isterse çalışır. Webmasterların bir web sitesi için çalışma kararını etkileyen bazı faktörler vardır.

  • Sitede çalışması için firma tarafından teklif edilen para miktarı
  • Sitenin büyüklüğü
  • Site sayesinde elde edebileceği deneyim ve bilgi seviyesi
  • Web sitesinin ilgisini çeken bir konuya sahip olması
Bu ve benzeri faktörler webmaster için göz önünde bulundurulabilen faktörlerdir. Bir webmaster için para kazanmak ve kendini geliştirebilmek en büyük iki önceliktir. Bu iki önceliğe bağlı olarak webmasterlar çalışacağı siteleri seçerler. İsteklerine bağlı olarak bazı webmasterlar pek bir koşul gözetmeden sadece para kazanma amacı ile siteleri pek incelemeden çalışmaktadırlar. Bu kişiler genellikle webmasterlığa yeni başlamış kişilerdir.

Webmasterlar Kimlerin Sitelerinde Çalışabilir?

Webmaster bir kişi herhangi bir firmanın web sitesi için çalışabilir. Büyük ya da küçük bir site olabilir bu. Bunun dışında birinin kişisel sitesi için de webmasterlık yapılabilir. Bazı webmasterlar ise kendi siteleri için çalışırlar. Bu üç şekil sitede webmaster olunabilir.
 

Yorumlar