Webmasterlık Bir Meslek Dalı Mıdır?

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Webmasterlık Bir Meslek Dalı Mıdır?

Webmasterlar ağ yöneticileri, site uzmanları ve site geliştiricileri olarak bilinirler. Bir web sitesinin oluşumu, geliştirilmesi, işleyişinin sağlanması ve web sitesinde ortaya çıkan sorunların çözümlenebilmesi gibi konularda webmasterlar devreye girer. Web sitelerinde yazarlık ve editörlük yapabilirler. Sitelerin yönetimi ve tasarım işleri de webmasterlar tarafından üstlenmektedir. Web tasarımcısı ile aynı olarak düşünülmemelidir. Webmasterlar tasarımcıların yaptığı her işi yapmazlar. Web tasarımı detaylarına inildiğinde daha farklı olabilir. Ancak genel olarak webmasterlar da tasarımdan anlarlar. Webmasterların yaptığı en önemli işlerden biri de yazılım işleridir. Bütün bu şeylere bakılarak webmaster denilen kişilerin bir iş yaptığı ve bundan kazanç sağladığı görülür. Bu iş bilgi birikimi ve eğitim de gerektirmektedir. Yani webmaster bir meslek dalıdır. Kişiler meslek olarak webmasterlık yapabilirler.

Meslek Seçerken Webmaster Seçimi

İnsanlar bir meslek seçerken webmaster da olabilirler. Web ile ilgili olan, web işleri ile ilgili bir konuda uzmanlaşmak ve bundan para kazanarak hayatını sürdürmek isteyen kişiler webmaster olabilirler. Web ile alakalı işler bir meslek haline gelmiştir. Webmaster tarafından yapılan web sitesi yönetimi, geliştirilmesi, programlanması gibi her şey bir bilgi birikimi ve eğitim süreci gerektiren şeylerdir. Bu konuda eğitim alan ve yeterli donanımlara sahip olan kişiler webmasterlığı meslek edinebilirler. Webmasterlar birbirinden farklı birçok web işini yapabilir ve bununla ilgili sıfatlara sahip olabilir. Webmasterların yaptığı bazı işlerin birimlerine şu isimler verilir:

  • Web Tasarımı
  • Web Editörlüğü
  • Web Programlama
  • Web Yayımı
Web ile ilgili bazı birimler olan bu birimlerdeki her işi webmaster olarak adlandırılan kişiler bir meslek olarak yaparlar.

Webmasterlık Mesleğini Seçenler Web Birimlerinde Ne İle İlgilenir?

Yayım departmanında webmasterlar sitenin çalışmalarının ve projelerinin yükleme işini yaparlar. Yüklenen çalışmalarda hata meydana gelirse bu hataları çözerler. Tasarım departmanında işlem yapacak olan bir webmaster sitenin görsel açıdan tamamlanmasını sağlar. Görsel unsurları hazırlar. Web programla departmanı webmasterların asıl görevlerini yaptıkları yerdir. Kod yazılımları gibi işlemleri yaparlar ve site güvenliğini sağlarlar. Editörlük işi yapanlar da sitenin gerekli düzenlemelerini yapar. Webmasterlar bütün bu işleri yapabilecek kapasitededir ve bundan kazanç sağlarlar. Yani bu bir meslektir.
 

Yorumlar