Webmasterların Okulu Var mı?

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Webmasterların Okulu Var mı?

Webmaster, internet uzmanı anlamına gelir. Bilgisayarda internet siteleri yapan ve web uygulamaları geliştiren kişilere webmaster denir. Webmaster olmak için özel bir okul olmamasına rağmen bilgisayar ile çalışıldığından ve bu konuda bilgi ve donanım sahibi olunması gerektiğinden bilgisayar programcılığı gibi üniversite bölümleri bu alana da hizmet eder. Bilgisayar bölümlerinde web tasarımı, grafik ve kod hazırlama gibi bilgiler verildiğinden bu bölümlerde webmasterlık ile ilgili pek çok bilgi öğrenilebilir. Web tasarımı kursları da bu konuda eğitim alınabilecek diğer bir alandır. Bilgisayar bölümü veya kurslarda ancak temel bilgiler alınabilir. Ancak webmaster kendini sürekli yenileyip geliştirmesi gerektiğinden daha çok bireysel çaba isteyen bir meslektir.


Webmaster Eğitimi Nerede Alınır

Webmaster olmak isteyen kişinin eğitim alabileceği bir webmaster okulu yoktur. Fakat webmaster olmak için gerekli olan bilgiler okulların bilgisayar bölümlerinde ve web tasarım kurslarında ana hatları ile öğrenilebilir. Webmaster nasıl öğrenilir:

*Okulların bilgisayar eğitimi veren bölümleri,

*Web tasarımı kursları,

*İnternette yer alan webmaster eğitimleri,

*Online kurs ve eğitici programlar.

Webmaster eğitimi almak için önce bilgisayar konusunda öğrenim görmeniz gerekir. Bilgisayarı ve interneti aktif bir şekilde kullanabilmek için üniversitelerin bilgisayar bölümlerinde öğrenim görebilirsiniz. Bilgisayar kurslarına giderek eğitim alabilirsiniz. Web tasarımı ile ilgili kurslara katılarak internet sitesi için ana konuları öğrenebilirsiniz. İnternet aracılığı ile ücretli ya da ücretsiz online kurslara katılarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Webmaster Olmak İçin Hangi Okulda Okumak Gerekir

Webmaster olup profesyonel olarak çalışmak isteyen kişilerin bilgisayar bölümlerinde okumalarında fayda vardır. Bilgisayarın ve internetin en iyi şekilde kullanılabilmesi için ana bilgilerin alınması gerekir. Bilgisayar bölümlerinde okumayan kişiler de elbette webmaster olabilir. İnternet aracılığı ile gerekli bilgileri okuyarak veya izleyerek kişi kendini geliştirerek profesyonel olarak webmasterlık mesleğini yapabilir. Webmaster sitelerinden faydalanarak forumlarda tecrübeli webmasterların deneyimlerini okuyabilir, sorular sorarak kendini geliştirebilir. İnternet sürekli gelişen bir teknoloji olduğundan webmasterlık devamlı yeni bilgiler öğrenilmesi gereken bir alandır. Bu nedenle öğrenim hiç bitmeden profesyonel webmasterlık mesleği yapacak kişinin yenilikleri takip etmesi gerekir.
 

Yorumlar