Webmasterları Tanıyalım

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


0   0   0
8 Eki 2018
151
8
#1
Webmasterları Tanıyalım

Kendi sitelerinin veya bir şirketin, kurumun, kuruluşun ağ ayarlarını yaparlar. En öz ifade ile web adreslerinin yönetiminde görevli olan kişilerdir. Webmasterların organizasyon ve koordinat yetenekleri oldukça fazladır. Olağanüstü hayal gücüne sahiptirler. Ele aldıkları siteleri itina ile yönetirler, her türlü programları yaparlar. Kod yazma, kodlama yetenekleri gelişmiştir ve kodlama yapabilmelerinde hayal güçleri etkilidir. Php, .asp gibi programları ile ilgilenirler. Bunun yanı sıra mysgl, mssql adlı veritabanları ilgilidirler. Çünkü webmasterlar program dillerine hakim olmak zorundadırlar. Php, asp webmasterın işini yapması için gerekli olandır. Programlama bilmeyen veya mssql gibi veritabanlarından haberdar olmayan webmaster düşünülemez.

Webmaster Kimdir?

Webmaster çok yönlü çalışan ağ yöneticisine verilen addır. Web tasarımcılarından farklıdırlar ve onlarla benzerlik yönleri az olsa da vardır. Bir kuruma veya kuruluşa bağlı çalışabildikleri gibi kendi ofis sistemleri ile bağımsız bir biçimde de çalışabilirler. Çalışma biçimleri her webmasterın tercihine göre değişiklik gösterir yani onların kişisel tercihleridir. Çevrimiçi teknolojinden anlayan, güncel ağ teknolojileri ile yakınan ilgili olan kişilerdir. Modern ağ teknolojisine katkı sağlamak için sürekli çalışan üreten bununla da kalmayıp ağ sistemleri geliştiren bireylerdir.

Webmasterın Görevi

Webmasterlar bir sitenin yöneticiliği yaparlar ve sitenin tasarımı gibi işlemler ile ilgilenmezler. Site tasarımını web tasarımcısı yapar. Webmasterın görevleri şöyledir:

  • Profesyonel web siteleri yapar.
  • Web sitelerine html ekler, onarımını üstlenir.
  • Online web adresleri geliştir, yönetir.
  • Alışveriş yapılan sitelerin ağ yönetimi sağlar.
  • Özgün içerik üretir.
Webmaster Olunması İçin Gereken Hususlar

Webmaster olmaya karar verdiniz lakin bu konu hakkında hiçbir fikriniz yok ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız öncelikle daha önce webmaster yapan kişiler ile iletişime geçebilirsiniz. Webmaster hakkında araştırıma yapabilir ve yaptığınız araştırmanının neticesinde bir yol izleyebilirsiniz. İnternet siteleri ile bilgilere hâkim olmakla birlikte dünyada ve ülkemizde olan gelişmeleri takip etmesi gerekir. Güncel olaylardan haberde olunmalıdır. İçerik üretimi hususunda özgün olmalıdır. Sunucu, bakım işlerinde yetkin olmalıdır eğer değilse de eğitim almalıdır. Hayal gücünün geniş olması gereklidir. Webmaster forumlarından daha fazla detaylı bilgi alabilirsiniz.