Webmasterlar Tarafından Yapılan İşlerin Tamamı

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Webmasterlar Tarafından Yapılan İşlerin Tamamı

Webmasterlar ilgilendiği web sitesinin sorunsuz bir şekilde işlemesini sağlayan, sitede meydana gelen problemleri çözen, sitenin geliştirilebilmesi için çaba harcayan ve sürekli olarak siteyi kontrol edip siteyle ilgilenen kişilerdir. Bu programcılar web sitesinin her türlü yayın hayatını sürdürmesini sağlarlar. Webmasterlar bir site ile ilgili neredeyse her konuya hakim kişilerdir. Genel ve basit olarak tanımlanırsa bir webmaster web sitesinin oluşturulmasını sağlar. Oluşturulan sitenin sürekli olarak gelişmesine katkıda bulunur ve sitede meydana gelebilecek her türlü sorunun çözümünü yapar. Bir sitenin düzgün bir şekilde işleyebilmesi için mutlaka bir webmastera ihtiyacı vardır. Sitenin büyüklüğüne bağlı olarak daha tecrübeli ve donanımlı webmasterlar tercih edilebilir.

Webmasterların Yaptığı En Bilinen İşler

Webmaster bir web sitesi ile ilgili daha doğrusu web ile ilgili her türlü işi yaparlar. Webmasterlar farklı departmanlarda görev alabilirler. Web ile ilgili ihtiyaç duyulan her yerde bir webmaster desteği alınabilir. Yazılım departmanında bir webmaster iş yapabilir. Grafik alanında da webmasterlar çalışmaktadır. Bunun dışında server yönetimi gibi web sitesi işleri için de webmasterlar kullanılır. Webmasterlar birçok işle ilgilendikleri için web sitelerinin sürekliliği açısından çok önemlidir. Webmasterların yaptığı en bilinen işler şunlardır:

  • Site kuruluşunun gerçekleştirilmesi
  • Sitenin yönetim işlerinin yapılması
  • Site tasarımının hazırlanması
  • Sitelerin kodlanmaları
  • Web sitelerinin güvenliğinin sağlanması.
Webmasterlar web sitelerinin içeriğini oluştururlar. Sitenin organizasyon işlerini hallederler. Bu içerik ve organizasyonların yönetilmesini sağlarlar. Web sitelerinin sunucularını da webmasterlar yönetirler. Web sitelerinin programlama ve kod yazma işlemleri de webmasterlar tarafından gerçekleştirilir. Webmasterlar site ile ilgili birden fazla işte görevlendirilebilecekleri gibi bir konu üzerinde yoğunlaşmaları da istenebilir.

Webmasterların Yaptıkları İşler Neye Göre Değişim Gösterir?

Webmasterlar web ile alakalı birçok işi yapabilmektedir. Bir webmasterın yapacağı iş şirketin ve sitenin büyüklüğüne göre değişebilir. Küçük şirketlerin ve sitelerin webmasterları daha çok web sitesi ile ilgili her teknolojinin kontrol ve bakımını üstlenir. Büyük şirketlerde ise daha bilgili ve deneyimli webmasterlar çalışır. Buradaki webmasterlar programla, sunucunun işleyişi, program yönetimi gibi işler yaparlar. Bu sebeple webmasterın görevi çalıştığı şirket ve siteye de bağlıdır.
 

Yorumlar