Webmaster TC’de Kaç Tane Var

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


0   0   0
8 Eki 2018
151
8
#1
Webmaster TC’de Kaç Tane Var

Webmaster, internet uzmanı anlamına gelen İngilizce bir kelimedir. İnternet siteleri kuran, geliştiren, yöneten ve web uygulamaları yapan kişilere webmaster denir. Ülkemizde bu alanda hizmet veren birçok kişi vardır. Fakat Türkiye’de profesyonel webmaster olmak oldukça zordur. Zira internet kullanımının gün geçtikçe artması ve eğitimsiz ve bilgisiz pek çok insanın web site işine başlaması ile içerik ve çalışma olarak çok da iyi olmayan internet siteleri yalnızca para kazanma amaçlı kullanılmaya başladı. Web tasarım ve yazılımı konusunda kaliteli hizmet veren kişilerin emeğinin karşılığını alamadığı bir web ortamı oluştu. Dünyada spam site oluşturma konusunda 3. Sırada yer alan ülkemizde gerçekten profesyonel çalışan webmasterların da emeğinin karşılığını alamamasına sebep oluyor. Googlenin arama motorlarından verilen reklam gelirini Türkiye için tık başına 1 dolar gibi cüzi bir rakam olarak belirlemesi mesleği zor duruma getirmiştir.

Türkiye’de Webmaster Olmak


Ülkemizde webmaster olarak çalışan kişiler yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle vazgeçiyor ya da ayakta kalabilmek için farklı işlere başvuruyor. Dünyada webmasterlar çok yüksek ücretler ile bu işi yaparken Türkiye’de emek karşılıksız kalıyor. Bu nedenle şu durumlar ortaya çıkıyor:

*Webmasterlar proje yapmak ve geliştirmek yerine spam siteler yaparak arama motorlarından ziyaretçi çekme telaşına girdi.

*Güzel fikirler sunmak yerine siteleri arama motorunda nasıl 1. Sıraya getiririm düşüncesi ile dizayn etmeye başladı.

*Daha fazla gelir getireceği düşüncesi ile İngilizce siteler yapmaya başladılar.

Türkiye’de Webmaster Mesleği

Ülkemizde web alanında çalışmak isteyen kişiler birçok sıkıntı yaşıyor olsalar da her gün yeni internet siteleri açılıyor. Özellikle alışveriş siteleri en çok rağbet gören alanlar oluyor. Ürün ve hizmet tanıtımı ve satışı için kullanılan internet siteleri için hizmet veren webmasterlar r10 gibi webmaster sitelerinde buluşarak e-ticaret ile çalışıyorlar. Webmasterlık mesleği ülkemizde de çok yaygınlaşan bir sektör ve binlerce kişi bu alanda hizmet veriyor. Bu işi profesyonel olarak yapan firmalar olduğu gibi kişisel blog ve sitelerde oldukça yaygın durumdadır. Türkiye’de webmasterlık gittikçe gelişen ve artan bir hızla çalışmalarına devam ediyor.