Webmaster Tam Ne İş Yapar?

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


0   0   0
8 Eki 2018
151
8
#1
Webmaster Tam Ne İş Yapar?

İnternet ve web sitesi konusunda bilgi sahibi olan, daha doğrusu uzmanlaşan kişilere webmaster denir. Kelime anlamı internet sitesi ustası olan webmaster bu konuda belirli kodlama programlarını bilmek zorundadır. Kodlamalar internette aramanın nasıl yapıldığına dair özel programlardır. İyi bir webmaster olabilmek için bunların iyi bilinmesi gereklidir. Bunun yanında web sitesi yapma, tasarlama, yürütme ve yönetme işinde de uzman olan kişilere webmaster denir. Kısacası internet ve web sitesi konusunda, sunucular konusunda, çok takip edilen bir web sitesinin özellikleri hakkında bilgi sahibi olan kişiye webmaster denmektedir.

Webmaster’ların Yapabileceği İşler


-Bir webmaster web sitesinin nasıl göründüğü, görselliğinden tutun da içeriği, alanı, uzantıları ve sunucuları hakkındaki hemen her şeyi bilir. Bu yüzden en çok yaptıkları iş web sitesi kurma, sürdürme ve yönetme konularını kapsar. Bu konuda bir firmaya bağlı çalışabileceği gibi kendisi freelance olarak da çalışabilir.

-Webmaster kodlama bilgisi olan kişiler olduğu için herhangi bir bilgisayar kodlama programı konusunda çalışabilir. Kodlamanın düzenlenmesi ya da kodlamadaki hataların bulunması konusunda çalışabilir.

-İnternet konusundaki teknik yardımın dışında pek çok webmaster kendi sitesini açarak çalışabilir. Herhangi bir internet sitesi ya da bloğu açarak takipçi kazanmak, reklam almak da bir webmaster’ın yapabileceği işler arasındadır.

İyi bir Webmaster Olmak İçin Maymun İştahlı Olmamak Gerekir

İnternet kullanımı artık o kadar yaygınlaşmıştır ki günümüz insanı kafasını bilgisayar ya da telefondan bir an oldun uzaklaştıramamaktadır. Herhangi bir konuda bilgi ya da yardım almaktan tutun da o gün yapacağınız yemeğe karar vermek, çocuklarla oynamak, film izlemek, alışveriş yapmak ve haberleşmek, gündemden uzak kalmamak için bir herkes internete başvurmaktadır. Bu durum webmasterlığı da bir kazanç kapısı haline getirmiştir. Ancak bu konuda önemli olan belirli bir alanda uzmanlaşmak ve profesyonel bir içeriğe sahip, fark yaratan işlere imza atmaktır. Eğer teknik destek dışında bizzat web siteniz üzerinden para kazanmak isterseniz belirli bir alana yoğunlaşmanız en iyisidir. Ancak teknik destek konusunda çalışıp buradan kazanç sağlamak için de uzmanlaşma ve bir kodlama programına yoğunlaşma yine daha iyi olacaktır. Bir webmaster hemen her konuyla ilgilenmek yerine kendine özel bir ilgi alanında kendisini geliştirirse çok daha başarılı olabilir