Webmaster Olan Kişilerin Kazançları İyi Midir?

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


0   0   0
8 Eki 2018
151
8
#1
Webmaster Olan Kişilerin Kazançları İyi Midir?

Webmasterların kazanç miktarları değişkenlik gösteren sayılardır. Webmasterlar genel olarak web sitelerinin geliştirilip aktif olarak kullanılabilmesini sağlayan kişilerdir. Ancak bunun için birçok iş yaparlar ve çok fazla bilgi sahibi olmuşlardır. Bir sitenin kurulması ve siteye içerik üretilip yüklenmesi webmasterlar tarafından yapılabilir. Web sitlerinin tasarım işleri ve sitelerin yönetilmesi webmaster olan kişilerin yapabildikleri arasındadır. Kod yazma işlemleri de webmasterın ana işlerinden biridir. Editörlük işi de webmasterlar tarafından yapılabilmektedir. Yani birçok işi webmasterlar üstlenebilmektedir. Bir webmaster web ile alakası bulunan her işlemi gerçekleştirebilir. Webmasterlar sorumlu oldukları web sitelerinde meydana gelen her türlü sorunu da çözmekle yükümlüdürler. Bu kadar fazla işi yapan webmasterlar bir kazanç elde ederler. Ancak bu kazancın miktarı webmastera ve çalıştığı yere göre değişir. İyi bir webmaster büyük bir firmada çalışarak çok iyi kazançlar elde edebilir. Tecrübe ve bilgisi ile başarılı bir webmaster serbest de çalışsa bir şirkete bağlı olarak da çalışsa iyi paralar alabilir. Ancak yeterli deneyime ve bilgiye sahip olmayan webmasterlar sıradan kazanç sağlar.


Webmasterın Kazancını Etkileyen Faktörler

Bir webmasterın kazancında en önemli konu ne web ile ilgili ne kadar konuda uzman olduğudur. Her webmaster web konusunda bilgilidir ancak her konu üzerinde uzman değildir. Uzmanlık alanlarını artıran webmasterlar daha iyi kazanç sağlar. Deneyim de kazanç konusunda önemli bir etkendir. Firmalar deneyime bakarak iş ve daha fazla para verirler. Serbest çalışma da ise kişinin iş bulma kabiliyeti etkili bir husustur. Ne kadar iyi reklam yapılırsa o kadar kolay müşteri bulunabilir. Kazancı etkileyen başlıca faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Deneyim ve bilgi birikimi
  • Farklı web konularında uzmanlık
  • Çalışılan firmanın büyüklüğü
  • Serbest çalışmada kişinin iş bulma kabiliyeti
  • Kendi sitesine sahip olanların sitelerine aldığı reklamların sayısı
Kazanç Sağlamayan Webmasterlara Ne Denir?

Webmasterlık işini yapan ancak kazanç sağlamayan kişiler de vardır. Bu kişiler yaptıkları işi gönüllü olarak yaparlar. Yani tamamen kar amacı gütmeden web işleri yaparlar. Para almadan webmasterlık yapan kişilere webservant denir. Bu işte hiçbir maddi kazançları yoktur.