Webmaster Nerede Çalışır?

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


0   0   0
8 Eki 2018
151
8
#1
Webmaster Nerede Çalışır?

Webmaster web sitesi geliştiren ve bu sitenin işleyişini sağlayan, kodlarını yazan kişidir. Bir meslek olan webmasterlık için birçok eğitim verilmektedir. Webmasterlar web sitesi sahipleri için ya da web sitesi sahibi olmak isteyenler için çalışabilirler. Bir webmaster web içeriği üretmek isteyen herhangi bir firmada çalışabilirler. Genellikle satış işlemleri yapan firmalar çok sık web siteleri kullanırlar ve bu firmalar mutlaka webmaster olan bir kişi çalıştırırlar. Kısacası web sitesi bulunan her firma ve her satış bir webmaster ihtiyacı duyabilir. Firmalarda daha yoğun bir çalışma yapan webmasterlar, kişisel siteler için çalıştıklarında daha basit işlemlerle ilgilenirler. Şirketlerde çalışmak dışında kendileri için kendi ofislerinde ya da evlerinde çalışan webmasterlar vardır.

Webmasterın Çalışacağı Yeri Ne Belirler?


Webmasterın çalışacağı yeri işe girdiği firma belirler. Eğer kendi sitesi için çalışıyorsa bu sefer de webmaster kendi istediği yerde çalışır. Webmaster firmalarda kolaylıkla çalışabilir. Çünkü günümüzde her firmanın bir web sitesi vardır. Webmasterlar firmaların web siteleri kurmalarını sağlarlar. Bu sitelere içerik üretilmesi, sitelerin yayım süreçlerinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi, Bu süreçler boyunca herhangi bir sorun ortaya çıkarsa bu sorunların çözüme kavuşturulması gibi şeyleri firmalarda webmasterlar yapar. Web sitelerinin programlarının yönetilmesini ve kodlama işlemlerini webmasterlar gerçekleştirir. Kendileri için çalışan webmasterlar da ofislerinden veya evlerinden her türlü web işlemini gerçekleştirirler. Webmasterların çalışacağı yer pek önemli değildir. Önemli olan o yerin gerekli donanımlara sahip olması ve web sitesinin bulunması veya site kurulacak olmasıdır. Webmasterlar bir web sitesi ekibini koordine etmek için de şirketlerde çalışabilirler. Bu ekiplerde yapılan bazı işler şunlardır:

  • Grafik tasarımları
  • Animasyon
  • Yazılım işleri
  • Sunucu işlemleri
Webmasterların Çalıştığı Yere Göre Avantajları

Webmasterlar bir şirket bünyesinde düzenli ve sürekli olarak ya da serbest zamanlı olarak çalışabilirler. Bir şirket bünyesinde çalışan webmasterlar düzenli bir gelire sahip olurlar ve ihtiyaç duydukları bütün sistemleri, malzemeleri şirket sayesinde kullanabilirler. Serbest zamanlı çalışan webmasterlar ise kendi istedikleri gibi çalışırlar ve zaman mecburiyetleri yoktur. Ancak gelirleri değişir ve gerekli donanımları kendileri sağlarlar. Her iki çalışma şeklinin de avantajları görüldüğü üzere farklıdır.