Webmaster Ne İş Yapar?

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Webmaster Ne İş Yapar?

Kısaca web sitesi geliştiren ve bu alanda uzman olan kişiye webmaster adı verilir. Bu konuda bir firmaya bağlı olarak çalışan webmasterlar olabileceği gibi, kendi başına freelance olarak çalışanlar da bulunmaktadır. Yazılım, grafik, animasyon gibi bölümlerde uzmanlaşan ve bu alanlarda çalışanlar arasında bağlantı sağlayan webmasterlar da olabilir. Ayrıca webmaster bir web sitesinin tasarımında, karşılaşılan sorunların çözümünde, kusursuz bir şekilde çalışmasında ve yönetilmesinde çalışan kişi demektir. Webmasterlar bunun yanında güncel web scricptlerine eklenti yapabilen ve script yazabilen kişilerdir. Yani kendileri kodlama da üretebilir. Bu konuda çeşitli tartışmalar olsa da hem tasarımdan hem de programlamadan anlayan ve her ikisini de profesyonel olarak yapabilen webmasterlar da bulunabilir.

Webmaster Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir?


Hemen her konuda uzmanlaşmak için gerektiği gibi webmaster olabilmek için kendinizi geliştirmeli ve yenilikleri takip etmelisiniz. İnternet kullanımının çok yaygınlaştığı günümüz dünyasında internet üzerinden yapılamayan pek bir iş kalmamıştır. İnternet kullanımı her geçen gün başka bir alana daha yayılmaktadır. Webmaster olmak ve bu şekilde çalışmak da giderek yaygınlaşan bir konudur. Bir webmaster kısaca şunları yapabilir:

-En az bir programlama diline hakimdir. Php, asp ya da html gibi programlamalardan bir tanesinde uzmanlaşmış olabilir. Ya da birden fazlası hakkında bilgi sahibi olabilir.

-Kendisine ait bir web sitesi olabilir. Bu web sitesinden çeşitli şekillerde kazanç sağlayabilir. Mesela isteyen başka birisinin web sitesinde yöneticilik yapabilir. Web sitesi açmak ya da kendi web sitesini geliştirmek isteyenlere yardımcı olabilir. Programla konusunda hizmet verebilir. Bütün bunların tanıtımını kendi web sitesi aracılığıyla yapabilir.

-İnternetle ilgili herhangi bir projede çalışan kişileri yönetecek ve yönlendirebilecek bilgiye sahip olabilir.

-İnternetle ilgili teknik konular dışında kendisine özel bir ilgi alanıyla ilgili bir web sitesine sahip olabilir. Gerek bu sitede yapılan aramalar ve gerek de reklam alma gibi yöntemlerle kazanç sağlayabilir.

İyi Bir Webmasterda Bulunması Gereken Özellikler

İnternet ve web sitesi hazırlama konusu sürekli kendisini güncelleyen ve yeniliklere açık bir konudur. Kendisini sürekli geliştirip, güncel konuları takip etmek de iyi bir webmasterın özellikleri arasında olmalıdır. Bu konuda kulaktan dolma bilgilerle yetinmeyip kendisini sürekli geliştirmelidir. Çalıştığı konuda ısrarcı olmalı ve yetkinleşmelidir. Konudan konuya atlamak her meslekte olduğu gibi bu meslekte de zarar vericidir.
 

Yorumlar