Webmaster Ne İş İle Uğraşır?

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Webmaster Ne İş İle Uğraşır?

Webmaster ağ yöneticisi, internet sitesi uzmanı, web sitesi geliştiricisi gibi tanımlara sahiptir. Bu tanımlar doğrudur. Webmasterlar web siteleri ile ilgilenirler. Daha doğrusu web ile ilgili her konuda iş yaparlar. Web yazılımı yaparlar. Site yöneticiliği yaparlar. Web tasarımları üzerinde uzmanlaşarak web sitelerinin grafik ve tasarım işlerini yaparlar. Editör olarak web sitesinin işlerini üstlenirler. Asıl olarak yazılımcı ve coder olarak çalışırlar. Web sitelerini ilgilendiren akla gelebilecek her iş ile ilgili bilgi sahibi olan webmasterlar bu işleri yaparak kazanç sağlarlar. Webmasterlara ilgi alanı web olan insanlar denilebilir.

Webmasterın Görevi Nedir?


Webmaster olan kişinin başlıca görevi bir web sitesinin oluşturulması ve düzenli bir şekilde yayım yapmasıdır. Webmaster bu sitenin geliştirilmesini sağlar. Web sitesinde oluşabilecek sorunların en hızlı şekilde çözümlenmesi de webmasterın görevleri arasındadır. Sitenin yazılımının kontrolü ve sunucularının yönetilmesini webmasterlar sağlar. Yani sitenin içeriğinin oluşturulup sunulması ve programlama işlemlerinin yapılması webmaster tarafından gerçekleştirilir. Webmasterlar bir web sitesi üzerinde profesyonelce çalışan ve her türlü konu hakkında bilgi sahibi olmasıyla o konuya hakim olan kişilerdir. Sitenin dökümanlarının hazırlanması ve görüntülerle birlikte yüklenmesi webmaster tarafından yapılır. Site taslağı webmasterlar tarafından hazırlanır. Webmasterlar coder olarak fazlasıyla bilinirler. Sitenin kodlarının yazılması webmaster tarafından yapılır. Sitenin aktif olduğu süre boyunca sorunsuz işlemesi ve düzenlenmesi webmasterların görevlerinin genel tanımı olarak açıklanabilir. En iyi yaptıkları işlerden biri programlamadır. Bunun için de bazı programlama dilleri bilirler. Bunlara örnek olarak şunlar gösterilebilir:

  • ASP ve .NET teknolojisi
  • PPH web programlama dili
  • HTML web işaretleme dili
  • ColdFusion web programlama dili
  • JavaScript
Bu ve farklı programlama dilleri webmasterlar tarafından bilinen önemli dillerdir.

Webmasterlar Tarafından Yapılan İşler Zor Mudur?

Webmasterlar yaptıkları işler için uzun bir eğitim sürecinden geçerler. Bu eğitimleri pratiğe dökerek gereken deneyime sahip olana kadar web ile ilgili her şeyde uzman olmaya çalışırlar. Bu gibi bir süreç gerektiren web işlerini yapmak doğal olarak zordur. Web karmaşık bir dünyadır ve uzmanlaşması kolay olmayan bir konudur. Bu sebeple web işleri bazen çok uğraş gerektirebilmektedir.
 

Yorumlar