Webmaster Kimlerdir

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Webmaster Kimlerdir

Webmaster günümüzde oldukça fazladır. Özellikle bu kişiler çok yönlü çalışarak birçok alanda faaliyet göstermektedirler. Ağ yöneticisine verilen bu isime ve unvana sahip kişilerin sayısı giderek artıyor. Bir kuruma ya da kuruluşa bağlı çalışabilen bu kişiler, genellikle kendi ofislerini açarak bağımsız olarak faaliyetlerini, sürdürmeyi tercih ediyor. Kendi ofis sistemleri ile bağımsız bir biçimde de çalışarak hayatlarını devam ettiren webmasterların adı ve unvanı son dönemlerde giderek daha çok duyuluyor.

Webmaster Ne İş Yapar Ve Kimlere Denir

Çalışma biçimleri tercililerine göre değişiklik gösterene webmaster teknolojinden anlayan, güncel ağ teknolojileri ile yakınan ilgili olan kişilerdir. Günün her anı çalışabilen bu kişiler sürekli olarak çalışmaktadır. Çalışma saati olmaksızın 7/24 çalışarak sürekli olarak üreten bireylerdir.

Webmasterın Görevi

Webmasterlar bir ya da birden fazla sitenin yöneticiliği yapan bireylerdir. Sorumlulukları oldukça fazla olan webmasterlar farklı sitelerin işlerini alarak bu sitelerin yönetmek için kusursuz şekilde çalışan kişilerdir. Sitenin tasarımı dışında birçok görevi olan bu kişiler şu görevlere sahiptir.

  • Profesyonel web siteleri yapmak en birinci görevleri arasında yer alıyor.
  • Web siteleri için teknolojiyi takip ederek html ekler, onarımını üstlenerek sitenin tüm sorumluluğunu alırlar.
  • Online web adresleri geliştirerek bunları yönetir.
  • Alışveriş yapılan siteler üzerinde ki ağların yönetimini yaparak kontrolü elinde bulundurur.
  • Özgün içerik üreterek web sitelerinin kullanıcılar ve müşteriler tarafından daha çok ziyaret edilmesini sağlarlar
Kendileri İçin Ya Da Kuruma Bağlı Çalışırlar

Ele aldıkları siteleri titizlikle yöneterek sitelerin tüm sorumluluğunu alan bu kişiler ya bağımsız olarak ya da kuruma bağlı bir şekilde çalışır. Her türlü programlara hakim bir şekilde teknolojik yenilikleri takip ederek siteleri yönetirler. Bu kapsamda kod yazma, kodlama yetenekleri oldukça gelişmiş olan webmasterlar mysgl, mssql adlı veritabanları ile ilgilenerek çalışmalarını sürdürürler. Günümüzde giderek artan web sitelerin sayısı bu alanda hizmet veren webmasterların sayısının da artmasına neden olmuştur. Sizde teknoloji ile iç içeyseniz, bir webmaster olabilir ve bu konuda bağımsız ya da kuruma bağlı olarak faaliyet gösterebilirsiniz.
 

Yorumlar