Webmaster Kelimesi Türkçe Midir Yoksa Yabancı Mıdır

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


0   0   0
8 Eki 2018
151
8
#1
Webmaster Kelimesi Türkçe Midir Yoksa Yabancı Mıdır?

Webmaster kelimesi web ve master kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiş bir kelimedir. Türkçe bir kelime değildir. İngilizce bir kelimedir. Daha doğrusu iki İngilizce kelimenin birleşiminden oluşan yabancı bir sözcüktür. Ancak dilimizde Türkçe karşılığı bulunmasına rağmen webmaster olarak kullanılmaktadır. Çünkü dünya genelinde bu şekilde anılan bir meslektir. Webmasterlar aynı işi yapan ancak maddi kazanç elde etmek amacı gütmeyen kişilerle karıştırılmamalıdır. Maddi gelir elde etme amacı olmadan gönüllü olarak bu işi yapan kişilere webservant denmektedir. Bu kişiler webmasterların yapmış olduğu her türlü işi yaparlar ancak onların aksine hiçbir para kazanmazlar. Para kazanmamaları kendi istekleridir. Tamamen gönüllülük esasına dayanır. Webmasterlar ise maddi kazanç sağlarlar. Ülkemizde çoğunlukla webmaster olarak anılırlar ama Türkçe karşılığı da vardır.


Webmaster Sözcüğünün Türkçe Karşılığı Nedir?

Webmaster sözcüğü İngilizce olan iki sözcüğün birleşiminden oluşmuş birleşik bir İngilizce sözcüktür. Bütün dünya ülkelerinde farklı dillerde karşılığı bulunmasına rağmen çoğu yerde webmaster sözcüğü artık bu işi yapanlarla özdeşleşmiştir. Webmaster kelimesinin Türkçe karşılığı ağ yöneticisi olarak bilinir. Web kelimesi ağ anlamına gelir ve master kelimesi bu kelimenin yanına eklendiğinde yönetici anlamında kullanılarak webmaster yani Türkçe olarak ağ yöneticisi kelimesi ortaya çıkar. Kelimenin içerisinde bulunan master sözcüğü, bu konuda uzman olunduğu anlamını katar. Webmaster yani ağ yöneticisi web sitelerinin geliştirilmesini sağlayan kişiler için kullanılan bir sözcüktür. Bu sebeple ülkemizde web sitesi geliştiricisi olarak da kullanılmaktadır. Webmasterların ağ yöneticiliği yapmak için belli amaçları vardır. Bunlar:

  • Maddi bir kazanç elde etme
  • Sahibi olunan sitenin gelişimini sağlama
  • Kişisel olarak gelişim sağlayarak konu üzerine uzmanlaşmak ve deneyim kazanma
  • Gönüllük
ve benzeri amaçlar olarak sıralanabilir.

Webmaster Kelimesinin Türkçe Karşılığı Neden Çok Fazla Kullanılmaz?

Webmaster sözcüğünün ağ yöneticisi olan Türkçe karşılığı pek fazla kullanılmaz. Şirketler, web siteleri ve birçok insan ağ yöneticisi kelimesi yerine webmaster sözcüğünü tercih eder ve bilirler. Bunun en büyük sebebi dünya genelinde çoğu ülkenin webmaster olarak kullanması ve İngilizcenin bir dünya dili olmasıdır. Ayrıca insanların çoğu iş ilanlarında bile webmaster olarak görürler. Bu sebeple Türkçe karşılığı daha az kullanılır.