Webmaster Kategorisi Olarak Neler Sayılabilir?

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


0   0   0
8 Eki 2018
151
8
#1
Webmaster Kategorisi Olarak Neler Sayılabilir?

Webmasterlık web ile ilgili olan her şeyi kapsadığı için oldukça geniş bir alana uzanır. Bu alan ise farklı birimlere ayrılmıştır. Genel olarak webmasterlar web siteleriyle ilgili her konuda bilgilidirler ancak her birinin uzmanlığı farklı bir konu üzerine olabilir. Bazı webmasterlar web grafik ve tasarımları üzerinde uzmanlaşmış olurlar. Bu kişiler web sitelerinin tasarımlarını yaparlar. Gerekli grafik işlerini hallederek görsel olarak mükemmel bir web sitesi ortaya koymayı amaçlar. Bazı webmasterlar programlama ve yazılım üzerine uzmanlıklarını geliştirirler. Bu uzmanlıkları doğrultusunda kod yazma işlerini üstlenirler. Web sitesinin programlarında veya kodlamalarında meydana gelen hataları çözerek sitenin işleyişinin aksamamasını sağlarlar. Webmaster olan birtakım kişiler ise sitenin editörlük görevini yerine getirirler. Sitedeki her şeyi gözlemleyerek birtakım hataları düzeltirler. Site yöneticisi olarak da webmasterlar görev yapar. İçerik üretimi ve üretilmiş içeriğin siteye yüklenmesi de webmasterların diğer bir işidir. İçeriği üreten webmastera yazar denilebilir. Yazar kategorisinde webmasterlık yapıyor olarak görülür.


Bütün Webmasterlar Her Kategoride Çalışabilir Mi?

Web sitelerinde çalışan her webmaster internet siteleri hakkında yüksek bilgi seviyesine sahiptir. Bir webmaster tek başına web sitesinin işleyişini sağlayabilir. Daha büyük sitelerde birkaç farklı web sitesi uzmanına ihtiyaç duyulabilir. Çünkü hem webmaster her konu ile anında ilgilenemeyebilir hem de büyük sitelerde farklı alanlarda uzman webmasterlar kullanılarak daha iyi bir site sunulabilir. Webmasterlar gereken her bilgiye sahiptirler ama yine de uzmanlığı web tasarım olan biri uzmanlığı programlama olan birine göre tasarımları zenginleştirebilir. Bazı webmaster kategorisi çeşitleri olarak şunlar gösterilebilir:

  • Yazılım ve programlama dilleri uzmanlığı
  • İçerik üretimi ve yazarlık
  • Sunucu yönetme ve bakım
  • Web tasarım ve grafik uzmanlığı
  • Pazarlama Hizmetleri
Webmasterlar kendilerini bu alanlardan birine yoğunlaştırabilirler.

Her Alanda Uzmanlaşmış Bir Webmaster Olmak Mümkün Mü?

Webmasterlar kendilerini bir alan üzerinde diğerlerine göre daha fazla geliştirebilir. Ancak bunun yanı sıra her alanda ilerleyerek tam donanımlı bir webmaster olmak da mümkündür. Zorlu öğrenim aşamaları sonunda her kategoride uzman bir webmaster olunabilir. Bu tarz webmasterlar çok başarılı ve fazla kazanç sağlayan webmasterlar olurlar.
 

Beğeniler: BY MC