Webmaster Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Webmaster Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Webmaster, internet uzmanı anlamına gelen bir kelimedir. İnternet siteleri ve web uygulamaları geliştirebilen programcılara webmaster denir. Webmaster bilgisayar ve internete hâkim olmalıdır. HTML ve CSS kod bilgilerine sahip olması gerekir. Seo uzmanı olup arama motoru optimizasyonlarını en iyi şekilde yapabilmelidir. Grafik tasarımı konusunda bilgili olmalı, içerik üretimi konusunda özgün makaleler yazabilmelidir. Hosting ve domain alanında en iyi çalışmaları yapabilmelidir. Web siteleri konusunda tüm bilgi ve donanıma sahip olan webmaster, sürekli kendini yenileyen ve fikirler üretebilen yapıda olmalıdır. Her geçen gün gelişen internet teknolojisini en iyi şekilde takip ederek yönettiği internet sitelerini yeni gelişmelere uyumlu hale getirebilmelidir.

Profesyonel Webmaster Nasıl Olur

Webmaster hakkında bilinmesi gereken en önemli konulardan biri de web siteleri kuran, geliştiren ve yöneten kişinin amacıdır. Kendisini webmaster olarak nitelendiren bilgisini yalnızca web sitesinin arama motorlarında ön plana çıkartarak daha fazla kazanç sağlamak olan kişilerin profesyonel webmaster değildir. Profesyonel webmaster olmak için;

*Web sayfasını arama motorları için değil kullanıcılar için hazırlar,

*Arama motorlarında web sitesinin sıralamasını iyileştirmek için tasarlanmış hilelere başvurmaz,

*Kopya veya yanlış bilgiler ile kullanıcılarını kesinlikle aldatmaz,

*Web sitesinin benzersiz ve değerli olması için yeni fikirler üreterek yaratıcılığı ile sitenin göze çarpmasını sağlar.

*Sürekli gözlemci ve takipçi olur, kendini yenileyerek rakipleri arasında çıkış yapar.

Webmaster Kavramı Nasıl Ortaya Çıktı

Webmaster hakkında bilinmesi gereken konulardan biri de webmaster teriminin nasıl ortaya çıktığı ve bugün ki durumudur. Webmaster terimi ilk olarak 90’lı yıllarda internet teknoloji ve hizmetlerinin çok da yaygın olmadığı zamanlarda ortaya çıktı. Webmaster internet sitelerini yayınlayan, bakım ve içeriği ile ilgilenen kişilere internet uzmanı anlamında kullanılmıştır. İnternet teknolojisinin hızlı bir şekilde gelişmesi ile grafikler, yazılımlar, kod bilgileri gibi birçok konuda bir uzmanlık alanı haline gelmiştir. İnternet sitelerinin önemi arttıkça webmaster ihtiyacı da arttı ve bir meslek dalı haline geldi. Bugün büyük şirketlerde, proje çalışmalarında webmasterlar aranan kişi haline geldi. Bilgisayar ve internet alanında bilgi ve donanıma sahip kişiler için webmasterlık cazip bir iştir.
 

Yorumlar