Webmaster En Çok Erkek midir

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Webmaster En Çok Erkek midir?

Webmaster, internet sitesi kuran, geliştiren ve yöneten programcılara verilen isimdir. Web alanında çalışma yapan webmasterlar görünüm ve içeriği ile web sitesi hazırlayıp arama motorlarında hizmet ve ürün sunan bu web sitelerinin iyi bir yere gelmesini sağlar. Dünyada ve ülkemizde webmaster alanında çalışan kişilerin %99’u erkektir. Daha çok erkeklerin tercih ettiği bir meslek olarak kabul edilen webmasterlık neden kadınlar tarafından yapılmıyor sorusunun net bir cevabı bulunmamaktadır. Webmaster forumlarında bu konuda birçok yorum karşımıza çıkar. Ancak açıklanabilen net bir cevap bulmak mümkün değildir. Kadınlar kulübü, kızlar soruyor, kadınlarız, kadınca gibi çeşitli kadın siteleri vardır. Ancak siteler ile ilgili pek çok işi erkek webmasterlara yaptırdıkları da bilinmektedir.

Neden Kadın Webmaster Çok Azdır

Web siteleri alanında çalışma yapan webmasterların büyük bir çoğunluğu erkektir. Kadın webmaster yok denecek kadar azdır. Kadınlarda aktif internet kullanıcısı olmalarına rağmen webmaster olmak istemezler. Peki neden kadın webmaster çok azdır:

*Kadınlar internet ortamında çok fazla saldırıya uğrarlar,

*Bayanlar aktif ve hareketli işlerde çalışmayı severler,

*Webmasterların yaptığı işler bayanlara sıkıcı gelir,

Bu konuda kesin ve net cevaplar olmasa da kadınların webmaster alanında çalışmamasını tahminen açıklıyor. Kadınlar erkekler tarafından rahatsız edildiklerinden dolayı erkek ismi kullanan kadın webmasterların da bu alanda çalıştığı bilinmektedir. İnternet ortamında blog veya makale yazma işleri yapan bayanlar olsa da webmaster alanında çok azdır.

Webmasterlar Neden Erkektir

Webmaster alanında internet siteleri yapan ve yöneten kişilerin birçoğu erkektir. Daha çok erkeklerin seçtiği bir meslek olan webmasterlık kadınlar tarafından çok tercih edilmez. Kadınlar tüm gün bilgisayar başında oturup kodlarla uğraşmak yerine daha özgür işlerde çalışmayı tercih ediyor olabilirler. Toplumun her alanında olduğu gibi internet ortamında da erkekler tarafından tacize uğrayan kadınlar bu mesleği tercih etmiyor olabilir. Erkekler webmaster alanda yaptıkları çalışmalar ile internette çalışmaktan daha mutludur. Sebebi kesin olarak bilinmese de webmasterların çoğunun erkek olduğu kesin bir bilgidir. Kadınlar bu alanda çalışmayı tercih etmezken erkekler internette çalışmayı daha çok seçerler.
 

Yorumlar