Webmaster Çalışma Saat İçeriği

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Webmaster Çalışma Saat İçeriği

İnternetteki bazı kodlama ve programlama dillerini bilen, uygulayan, web sitesi tasarlama, kurma, düzenleme, teknik bir sorun olduğunda çözebilme gibi konularda yetkin olan bir kişiye webmaster denir. Webmaster olabilmek ya da bu konuda uzman olarak iyi bir şirkette iş bulabilmek için üniversite mezunu olmak gerekir. Ancak evde kendi kendinizi geliştirip bu konuda bilgi sahibi olmak ve hatta yine evden serbest çalışmak da mümkündür. Hem kendi web sitenizi tasarlama ve düzenlemek, sunucuyu yönlendirip gerekli düzenlemeleri yapabilmek hem de bu konuda başkalarına gönüllü ya da ücretli olarak yardım etmek için webmaster olabilirsiniz. Bilgisayar ve internet kullanımındaki artış nedeniyle günümüzde artık bir webmaster olmak neredeyse zorunlu hale gelmiştir.

Webmaster Nerelerde ve Hangi Koşullarda Çalışabilir?

Bir webmaster yazılım şirketlerinde, ya da her türlü şirketin yazılım ve server bölümünde iş bulabilir. Şirketin büyüklüğüne göre hangi alanlardan sorumlu olacağı belirlenir. Çalışma süresi de şirketin çalışma prensiplerine göre düzenlenir. Genel olarak diğer şirket çalışanları gibi mesai yapsa da bazı durumlarda daha fazla çalışması gerekebilir. Evden çalışma durumunda ise zamanını tamamen kendisinin ayarlaması gerektiği için ne kadar çalışacağı belli değildir. Hatta 7/24 çalışabilir. İyi bir webmaster’ın bu konuda kendisini geliştirmesi için sürekli araştırma yapması ve alandaki yenilikleri takip etmesi gereklidir. Böyle bir araştırma ve çalışma biçimi de kişinin ayırabileceği zamanına göre değişse de hemen hemen tüm zamanını alabilir.

Bir Webmaster Evde veya Şirkette Çalıştığında Hangi İşlerle Uğraşır?

  • Webmasterlar bacı kodlama ve programlama dillerini iyi bilmelidir.
  • Site geliştirme, düzenleme konusunda bilgili olmalıdırlar.
  • Sitenin sunucunu yönlendirebilir ve bu konuda gerekli olan işlemleri yapabilirler.
  • Yazılım, grafik ve animasyon gibi işlemlerde bilgi sahibi olmalıdır.
Bu konularda bilgi sahibi olmak bugün size pek çok iş alanı açabilir. Günde kaç saat çalışacağınız ise serbest çalıştığınız takdirde tamamen size bağlıdır. Bu konuda uzmanlaşmak ve her gelişmeyi takip etmek için gününüzün büyük bir kısmını buna ayırabilirsiniz. Bir şirkette çalıştığınız durumda ise aldığınız sorumluluğa göre yine çalışma saatleriniz esnek tutulabilir.
 

Yorumlar