Webmaster Aslen Kimdir?

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Webmaster Aslen Kimdir?

İngilizce’de web kelimesi internet sitesi demektir. Master ise herhangi bir alanda usta ya da uzman olan kişi demektir. Webmaster internet alanında uzman ya da usta kişi anlamına gelir. Webmaster bir internet sitesi hazırlamayı, düzenlemeyi, herhangi bir sorun yaşandığında çözmeyi bilen kişi demektir. Günümüzde internet kullanımı ve web sitesi hazırlama bir zorunluluk haline gelmiştir. İş bulma, araştırma yapma, alışveriş yapma, hobi, sanat ve edebiyat pek çok konuda web sitesi hazırlanabilir. Ya da pek çok konuda web sitesi ziyaret edilir. Günlük yaşamımızın bir parçası haline gelen internet kullanımı sayesinde webmaster önemli bir kişi haline gelmiştir. Bu konuda uzman olmak için deneyim ve bilgi edinmek kişisel çabalarla mümkündür. Ancak konu hakkında daha yetkin ve uzman olmak ve bu konuda iyi bir iş bulabilmek için üniversite eğitimi de gereklidir.

Webmaster Hangi İşleri Yapabilir?

Bugün webmaster olmak ve web sitesi konusunda bilgi sahibi olmak size pek çok alanda iş sağlayabilir. Böyle bir iş bulmak ve alanda uzmanlaşmak için bilmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir.

  • Php, html, asp ve Javascript gibi kodlama dillerini bilir. Buna benzer programlama dillerini de bilir ve teknolojik olarak bunları kullanma ve bunların uygulanması konusuna hakimdir.
  • Programlama ve kodlama dillerini kullanarak web sitesi tasarlayabilir.
  • Bir web sitesinin içeriğini, düzenlenmesini oluşturur ve yönetir.
  • Bir web sitenin sunucunu ve teknik programlama biçimlerini yönetebilir.
Webmaster Nerelerde Çalışabilir?

Webmasterar hem evde freelance olarak hem de çeşitli şirketlerde çalışabilirler. Şirketlerde yazılım, server ya da grafik gibi alanlarda iş bulabilirler. Şirkette üstlenebileceği görevler şirketin büyüklüğüne göre değişebilir. Web sitesinin bütün teknolojik bakımını, yönetimini, düzenlenmesini, sunucusu ve programlanması ile bütün işleri ya da bunların bir bölümünü yapabilir. Bunun dışında evde serbest olarak çalışan webmasterlar ise herhangi web sitesi kurma, web sitesinin içeriğini düzenleme ve daha dinamik haline gelmesini sağlama gibi işleri yapabilirler. Bunu yapmak için internet üzerinden kendi web sitelerini açmaları ve aktif bir şekilde kullanmaları gereklidir. Böyle bir konuda bilgi sahibi olup yetkinleşmek günümüz dünyasında size pek çok açıdan fayda sağlar.
 

Yorumlar