Tehlikeli Sitelerden Tehlike Nasıl Kaldırılır?

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Tehlikeli Sitelerden Tehlike Nasıl Kaldırılır?

Tehlikeli site uyarısı birçok Wordpress kullanıcısı veya website sahibinin başına sık sık gelen bir durumdur. Başına ilk defa gelen kişiler ilk önce bir tedirginlik yaşamaktadırlar ve endişeye kapılırlar. Tehlikeli ve güvenli olmayan, virüs bulaşma imkanı olan sitelere giriş yaparken karşınıza şu şekilde bir uyarı çıkmaktadır. ‘ www.sitesi.com kötü amaçlı yazılım içermektedir. Siteyi ziyaret ederseniz bilgisayarınıza virüs bulaşabilir’ şeklindedir. Bu uyarı ile karşı karşıya geldiğinizde bilgisayarınız kötü yazılımların dosyalarından virüs kapabilir. Kötü amaçlı yazılımları algılama, kimlik avı özelliğiniz açık olduğu taktirde kötü yazılım ile karşılaştığınızda şu mesajları görmeniz mümkündür. Eğer aşağıda yer alan mesajlardan biri ile karşılaşırsanız bilgisayarınıza virüs bulaşmaması için siteyi ziyaret etmemeniz en uygunu olacaktır.

  • Ziyaret edeceğiniz site kötü amaçlı yazılım içermektedir: Girmek istediğiniz web sitesi kötü amaçlı yazılım içerdiğinden dolayı bilgisayarınıza virüs bulaştırmayı deneyebilir.
  • Yanıltıcı bir siteye giriş yapmaktasınız: Girecek olduğunuz site bir kimlik avı sitesi olabileceğinden dolayı bu uyarıyı dikkate almalısınız.
  • Ziyaret edeceğiniz site zararlı programlar içeriyor: Siteyi ziyaret edeceğiniz sırada site sizi kandırarak bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılımlar yükleyerek sorun açığa çıkmasına neden olabilir.
  • Kimliği doğrulanmamış kaynaklardan komut dosyaları yüklemeye çalışmakta: Böyle bir uyarı ile karşı karşıya gelirseniz girecek olduğunuz site hiç güvenli değildir.
Güvenli olmayan siteler ve içerikler ile ilgili giriş yaparken uyarı almak istemiyorsanız uyarıları kapatabilirsiniz. Bu uyarıları kapatmakla birlikte indirme uyarılarını da kapatmış olacaksınız. Bilgisayarınıza kötü yazılımların ve virüslerin yüklenmemesi için uyarıları sürekli açık tutmanızı öneririz.

Tehlikeli İçeriği Engelleme

Tehlikeli sitelere giriş yaparken sürekli olarak girmemeniz konusunda bilgilendirme alacaksınız Sitede ki kötü amaçlı yazılımları ancak engelleyerek uzaklaştırabilirsiniz. Genellikle web siteleri güvenli bir hale getirilmiştir. Fakat virüslü sitelerde yer alan bazı ögeler olabilir. Fakat kapsamlı koruma sistemlerini tercih ederek bu tür zararlı ögelerin engellenmesini sağlayabilirsiniz. Zararlı ögeler bulunan siteleri engellemek için Yandex Browser tarafından gönderilen uyarı mesajına tıklamanız gerekmektedir. Bu uyarıyı yok say diyerek kaynak sayfaya geçiş yaptığınız sırada tarayıcınız sayfayı açarken sayfada yer alan tüm zararlı ögeleri engelleyecektir.
 

Yorumlar