Sitem İndexlenmiyor 403 Hatası Veriyor

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Sitem İndexlenmiyor 403 Hatası Veriyor

Nerdeyse bütün web geliştiricisilerinin karşılaştığı bir sorun olan 403 hatası, kolaylıkla çözümlenebilecek bir problemdir. 403 ‘’ Forbidden- you dont have permission to Access / on this server ‘’ mesajı ile karşı karşıya kalan çoğu web geliştiricisi bu sorunun nereden kaynaklandığını bilememektedir. Sıklıkla karşılaşılan bir sorun haline gelen 403 hatası, farklı durumlara göre de değişiklik gösterebilmektedir.

403 hatası, HTTP durum kodudur. Karşınıza bu hata çıktığında erişilme izni olmayan bir siteye veya adrese girmeye çalışıyorsunuz demektir. 403 hatasının 2 farklı nedeni vardır. Bunlar:

  • Hatalı. htaccess dosyası ayarları,
  • Hatalı dosya veya klasör izinleri şeklindedir.
403 hatasının nedenlerini bildikten sonra bu hatalardan sitenizi nasıl arındırmanız gerektiğine bakalım. Aşağıda anlatacağımız hata çözümleri genellikle Wordpress siteler için geçerlidir. Fakat diğer web siteleri üzerinde de uygulayabilmeniz mümkündür.

403 Hatası Çözümleri

  • .htaccess Dosyasını Kontrol Etme
.htaccess dosyası proje dizininde gizli olan bir dosyadır. Onun için ilk defa bu alanda karşılaşıyor olabilirsiniz. Hemen hemen tüm Word preslerde yer alan. htaccess dosyası bazı Word preslerde eksik olabilmektedir. Yanlışlıkla silindiğinde veya hiç eklenmediğinde 403 hatası ile karşılaşmamak için Wordpresinize. htaccess dosyası eklemeniz gerekmektedir. Eğer Wordpress sayfanızda dosya yer alıyorsa. htaccess dosyanızı bilgisayarınıza indirip yedekleyin. Sonrasında web sitenizden bu dosyayı silin. Dosyanın silinmesinden sonra web sitenize tekrar erişmeye çalışın. Web sitenize giriş yapabiliyorsanız bu dosyanız zarar gördüğünden dolayı 403 hatası veriyor demektir. Bu dosyanızdan dolayı 403 hatası görmek istemiyorsanız Wordpress yönetici panelinize giriş yaparak temiz ve kalıcı bir. htaccess dosyası oluşturun.

403 hatası htaccess dosyasından kaynaklanmıyorsa diğer çözüm yolunu deneyin.

  • İzinleri ayarlamak
Klasörleriniz veya dosyalarınız için kötü izinlerinin ayarlanmasından kaynaklı bir sorun ortaya çıkmaktadır. Web siteniz üzerinde bir dosya oluşturduğunuzda dosyaya varsayılmış izinler atanmaktadır. Dosyanın nasıl çalıştırılacağını, okunacağını belirleyen bu izinleri bazı zamanlar yerine göre düzenlemek gerekir. Oldukça kolay bir işlem olan izinleri değiştirme konusunu tamamladıktan sonra sitenizde hala 403 hatası varsa Wordpress eklentilerinizi devre dışı bırakmanız gerekmektedir. Bu işlem sonrası web sitenize erişimi tekrar kontrol edin.
 

Yorumlar