SİTE İNDEX ALMAMA SORUNU

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


SİTE İNDEX ALMAMA SORUNU

Dünya üzerinde en çok kullanılan ve en geniş arama kapasitesine sahip olan Google, kendi çerçevesinde belirlediği politikalara uygun veri tabanına sahip web sitelerini indexleyerek bunları kullanıcılarına sunar. Google yaptığı bu işlemler sırasında her web siteyi ayrı ayrı sıralar, hangi sitenin hangi içeriklerin datasında yer aldığını belirtir. Tüm bu işlemlerin kısa ve en kolay yolu Google index sorgulamasıdır.

Google’ ın bünyesinde tam 30 trilyon web sitesi yer alırken internet dünyasında ise yaklaşık 1 milyar web sitesi bulunmaktadır. İnternet dünyasında ki yer alan bu kadar web sitenin Google bünyesinde yer almamasının temel sebebi ise Google’ ın seçici davranmasından kaynaklanmaktadır. Yani Google’ ın kendi kalitesi ve öne sürdüğü politikalar çerçevesinde yer alan aynı zamanda kendi veri tabanını kullanan web sitelerini indexler.
google-index-almama-sorunu.jpg

Google, kendi bünyesine girmek için talepte bulunan web sitelerini öncelikle kendi kurallarına göre tarar. Bu sırada dikkat ettiği en önemli konulardan biride özgünlüktür. Özgünlüğün yanı sıra kontrol amaçlı hazırlanmış elekten başarılı bir şekilde geçerseniz google arama sıralarına yerleşirsiniz. Bu da index aldığınız ve Google bünyesine girdiniz anlamını taşır. Google index önemli bir detaydır. Web site veya blog sahipleri sitesinin arama sonuçlarında ilk sıralarda yer alması için çaba gösterirler. Bu durum ise anca sitenin index almasıyla mümkündür.

Web sitelerin index almama nedenleri

Birçok kullanıcının merak ettiği ve karşı karşıya kaldığı sorunlardan biri de sitelerin index almama durumudur. Sitelerin index almamasının birçok nedeni olabilmektedir. Bunlardan en önemlisi de web sitenizin beklenilenden az performans sergilemesinden kaynaklanıyor olabilir. Bunun yanı sıra genel olarak index almama nedenlerini sıralarsak:

  • Google Botlarının henüz sitenizi taramamış olması,
  • Sitede yer alan No İndex etiketi,
  • Sitenizi oluştururken kod yapısında yapılan hata,
  • Site indexlerinizin sebepsiz silinmesi
Bu gibi nedenlerden dolayı siteleriniz index almama sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. Eğer Google bünyesine girip de yukarıda yer alan nedenlerden dolayı index alamama durumu ile karşı karşıya kalmışsanız sorununuzu Google üzerinden giderebilir veya yardım alabilirsiniz.
 

Yorumlar