Site İkonu Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


Site İkonu Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Site İkonunun karşılığı İngilizce terim olan Favorites İcon’ dur ve Favicon olarak kısaltılmıştır. Favicon dosyası, kullanıcılar tarafından siteniz ziyaret edildiği sırada adres çubuğunda belirmektedir. Favicon simgesini sık kullananlara eklediğinizde site adınızın baş kısmında devamlı olarak çıkacaktır. Faviconlar sayesinde web sitenizi sık kullanılanlara eklerseniz listede kolaylıkla bulunmanızı sağlayacaktır. Web siteniz için bir simge anlamını taşıyan Favicon, Türkçe de sık simge olarak karşılık bulmaktadır. Fakat kullanıcılar genel olarak site simgesi olarak açıklamayı daha uygun görmüşlerdir. Çünkü anlam karşılığını daha iyi karşılamaktadır.

Favicon dosyası, .ico uzantısı olan, 16 x 16 boyutlarında bir grafik dosyasıdır. Genel olarak. ico uzantılı dosyalar Favicon dosyası olarak gösterilse de. png, .gif uzantıları da Favicon dosyası ile ifade edilebilmektedir. Favicon dosyalarını kullanmak çok basit bir işlemdir. Favicon kullanmak istediğiniz web sitesinin >head> </head> tagları arasına aşağıda yer alan kodu girmeniz gerekmektedir.

Kod: link rel=’’shortcut icon’’ href= ‘’favicon. ico’’=

Site İkonu Kullanmanın Avantajları

Site ikonu kullanmanın kullanıcılarına sağladığı birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajları genel olarak sıralamak gerekirse:

  • Favicon kullanmayı tercih ederseniz site ziyaretçileriniz web sitenizi sık kullanılanlara eklediğinde web sitenizin ad kısmının ön tarafında favori ikonunuz yer alacaktır. Bu sayede web sitenizin her kullanıcı tarafından kolaylıkla bulunması sağlanacaktır.
  • Arama motorları web sitenizi indexlediği sırada veya web tarayıcıları web sitenizi site ziyaretçilerine gösterirken favicon. ico uzantılı dosyanıza ulaşım sağlamaya çalışırlar. Eğer favicon.ico dosyası bulunmuyorsa sunucu hata dosyasına dosyanın bulunamadığına dair ekleme yapar. Web sitenizin ziyaretçisi çok fazlaysa ve oldukça hit alıyorsa bu durum zaman içerisinde log sayfalarınızın daha fazla büyümesine ya da düşüşüne yol açar.
  • Web site ziyaretçileriniz sitenizin kısa yolunu masaüstüne oluşturdukları taktirde web siteniz favicon resmi ile kısayol olarak masaüstünde yer alacak.
  • Faviconlar, web sitenizin marka haline gelmesinde büyük rol oynar.
  • Favicon dosyası, profesyonel ya da amatör tüm web sitelerinde kullanılması gereklidir.
  • Küçük bir dosya olan Favicon, kullanıcılar tarafından pek önemsenmemektedir. Fakat web sitenize ve size sağlamış olduğu katkılar azımsanmayacak kadar büyüktür.
 

Yorumlar