Site Haritası Nedir? Nasıl Yapılır?

  • Konuyu başlatan ogulcanurun
  • Başlangıç tarihi
Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


O

ogulcanurun

#1
SİTE HARİTASI NEDİR?

Site haritası; Tüm arama motorlarının sitede bulunan sayfaları teker teker arayıp ve bulup arama motorunda göstermek için oluşturulan xml dosyasıdır. Genel adıyla sitemap.xml görevi (bildirmek) bu sayfayları arama motorlarına kaydetmesidir. Site haritaları ve seo (Optimizasyon) için olan etkisi düşünülenden fazla olmaktadır.

Arama motorlarının tamamı web sayfanızı ekledikten sonra site haritanızı talep ederler. Genel olarak Bing, Yandex ve en önemlisi tabikki açık ara Google. Tarama motorlarının hızlı ve çok seri şekilde çalışmakta olan index botları bulur.Bu botlar sitenizi o kadar hızlı bir şekilde tararlar ki farketmek çoğu zaman neredeyse imkansızdır.

Örnek bir site haritası XML dosyası şu yapıdadır

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<urlset xmlns="www.sitemaps.org - /schemas/sitemap/0.9/">
<url>
<loc>http://www.siteadresin.com/hakkimizda.html</loc>
</url>
</urlset>


EN KOLAY SİTE HARİTASI NASIL OLUŞTURULUR?

Site haritası oluşturmanın yöntemplerini sıralamaya gerek duymuyorum.

En kolay olanı ise XML-SİTEMAPS GENERATOR‘dür. Bu site sayesinde hızlı ve çok daha kolay bir şekilde sitenizin haritasını çıkarabilirsiniz. Site 500 sayfaya kadar ücretsiz bir şekilde site haritası oluşturmaktadır. WordPress kullanıyorsanız yoast gibi bazı eklentiler içerisinde sitemap uygulamaları direk hazır olarak geliyor.

Tabikki site haritasını oluşturduktan sonra Google’a, ‘Google Search Console’dan tanıtmanız gerekiyor. Yolu ise aşağıda belirtiyorum,

Kontrol paneli > Tarama> Site Haritaları > Bir Site Haritası Gönderin. İyi forumlar.