sanal sunucu - linux hosting - wordpress hosting

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol

0   0   0
6 Nis 2019
15
0
Konum
İzmir
#1
Sanal Sunucu Nedir? Nerelerde Kullanılır?
Sanal sunucu nedir? Nerelerde kullanılır? Başlığı altında, son yıllarda daha popüler hale gelen sanal sunucunun ne olduğu ve nerelerde daha sık kullanıldığı hakkında bilgiler vereceğiz.
Sanal Sunucu Nedir?
Bir sunucu üzerinde yer alan farklı birden fazla işletim sistemlerinin, birbirinden izole yani bağımsız olarak daha iyi performans alacak şekilde barınmasına imkân veren bilişim altyapısıdır diyerek, sanal sunucu nedir? Sorusunun cevabını daha anlaşılır bir şekilde verebiliriz.
İngilizce Virtual Dedicated Server sözcüklerinin baş harflerinden oluşan VDS şeklinde de tanınan sanal sunucu sistemleri, bünyesine entegre edilen VPS’lerin birbirinden ayrı bir şekilde çalışmasına olanak tanıyan teknolojiyle hizmet vermektedir. En büyük özelliğinin bu olması sebebiyle, VPS’ler arasında herhangi bir bağlantının olması söz konusu değildir. Sunucu üzerinde yer alan VPS’ler, kendi sistemlerine ait özelliklerle VPS üzerinde barınmaktadır.
VDS sunuculara baktığımızda ise, Dedicated adıyla anılan fiziksel sunucuların içinde barındıklarını söyleyebiliriz. Bu sayede bir fiziksel sunucu üzerinde yapılmak istenilen her türlü işlemin, sanal sunucularda da yapılma imkânı bulunmaktadır.
Sanal Sunucular En Çok Nerelerde Tercih Edilir?
Bazı alanlarda daha sık tercih edilir olsa da, ihtiyaca göre tüm web sitelerinin barınmasında tercih edilebilecek bir sistemdir. En sık tercih edildiği kategoriler ise; internetten radyo yayını yapmak için, firma sitelerinde, web sitelerinin barınmasının yanı sıra etkin bir şekilde yedeklenmesinin istenildiği durumlarda ve web yazılımlarının saklanması amaçlarının daha fazla ihtiyaç olduğu alanlarda tercih edilmektedir.
Mesela ülkemizde yasal bir sorumluluğu bulunmaması ve vergi mükellefi olmaması sebebiyle, yasadışı faaliyet gösteren bahis siteleri sanal sunucu hizmeti için güzel bir örnektir. Bu tip siteler BTK tarafından engellenmesinin ardından, kısa bir süre içerisinde URL adreslerinin başlarına ya da sonlarına 123 gibi rakamlar ekleyerek, üyelerinin hiçbir bilgisi silinmeden yeni adresleriyle yayınlarına devam edebilmektedir. Bu tip sitelerde, sanal sunucu imkanları daha yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.
Genel kullanım açısından baktığımızda, her ne kadar birçok web sitesini barındırmak mümkün olsa da, web sitesinin ihtiyaçlarına uygun hizmetler almak daha doğru olacaktır. Bu sayede, internet kullanıcılarına daha verimli bir şekilde hizmet verilebilmektedir.

Linux Hosting
Linux hosting, Linux işletim sisteminin alt yapısı ile kurulmuş bir web sitesi barındırma aracı olarak tanımlanır. Hosting hizmeti veren firmalar tarafından müşterilerine web sitesini barındırmaları için sunulan hem pratik hem de daha ekonomiktir bu yüzden linux hosting tercih edilir.


Wordpress Hosting
Wordpress , bir içerik yönetim sistemidir.Kodlama,yazılım dillerini bilmeden olağanüstü tasarımlarda bloglar ve siteler oluşturabileceğiniz günümüzde bu yüzden en yaygın olarak kullanılan eklentidir.Bir de wordpress in kurulum zahmeti vardır.Cloudvist sizi bu zahmetten de kurtararak tek tıkla wordpress kurulumunu sağlayan paneli wordpress hosting paketinizle birlikte size vermektedir.