Radore Tekrardan Saldırı Altında

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol

0   0   0
9 Ağu 2018
64
23
20
Radore datacenter de TİER2 ve TİER3 taraflı geceden beri kesintiler yaşanıyor.

Kesinti nedeni Radoreye gelen saldırı 25-30 gbit ne düşünüyorsunuz?

Edit: Yeni bir bilgi aldım ve saldırı tek porta 50 Gbps olarak netleşmiştir.

odeaweb

Alan Adı & Hosting
Üye
1   0   0
7 Ağu 2018
166
61
Konak, İZMİR
2 gündür çekmediğimiz kalmadı Radore yüzünden. Yeni yeni toparladık. Ne yazık ki heryer aynı. Türkiye de bu işe ciddi yatırım yapılmıyor. Öve öve bitiremediğimiz sözde Tier veri merkezlerimiz de işler yeri geldimi manuel yapılmak zorunda kalıyor. Ben avrupa ve maerikadan hizmet satın alanlara kızardım ama şimdi hak veriyorum.

ResellerClub ta 4 sunucumuz var ve 2.5 yıldır ne kapandı ne de bağlantı kesildi. Bir tane bile destek talebimiz olmamış. Türkiyede ki 3 veri merkezinde destek talebi sayımız 1 yıldı 33 adet. Sözleyecek başka sözüm yok !!!

0   0   0
17 Ara 2018
8
3
2 gündür çekmediğimiz kalmadı Radore yüzünden. Yeni yeni toparladık. Ne yazık ki heryer aynı. Türkiye de bu işe ciddi yatırım yapılmıyor. Öve öve bitiremediğimiz sözde Tier veri merkezlerimiz de işler yeri geldimi manuel yapılmak zorunda kalıyor. Ben avrupa ve maerikadan hizmet satın alanlara kızardım ama şimdi hak veriyorum.

ResellerClub ta 4 sunucumuz var ve 2.5 yıldır ne kapandı ne de bağlantı kesildi. Bir tane bile destek talebimiz olmamış. Türkiyede ki 3 veri merkezinde destek talebi sayımız 1 yıldı 33 adet. Sözleyecek başka sözüm yok !!!
Her veri merkezi sahip olduğu bant genişliği ve coğrafik yedekleme imkanları kadar DDoS saldırılarına karşı dirençlidir. Yani yerel yada yabancı diye ayırmak yerine bu eksiklikten dolayı savunmasız olduklarını vurugulamak daha doğru olur.

Türkiye'de maalesef Türk Telekom dahil hiçbir veri merkezinin yurt dışı çıkışları ciddi bir DDoS saldırısına karşı yeterli değildir. Durum o kadar vahim ki yaklaşık %100 uptime sağlayan Amerika'da bir hizmete Türkiye'den bağlanırken her gün belirli saat aralıklarında çok kez bağlantı zaman aşımına uğrayarak erişilemiyor. Benzer şekilde yurt dışından özellikle Amerika kıtasından izlenen Türkiye'de kullanımda olan bir hizmet %30 oranında iş aksaklığı var gibi gösteriyor. Yani hem Türkiye'den çıkışlar hem de Türkiye'ye girişler çok ciddi sorunludur. Bu işe yaklaşık 10 senedir kimsenin el atacağı da yok görünüyor. Bir diğer detay Amerika kıtasındaki bir hizmete erişemediğiniz belirli bir anda yurt dışı bir VPN bağlantısı üzerinden örneğin Almanya'dan bağlantı kurunca erişebiliyorsunuz. Yani Türk Telekom'un web geçitlerini kullandığınız zaman sorunlar başlıyor. Maalesef Turkcell Superonline için de bundan farklı bir durum yok. Olsa dahi Türkiye'de çoğunluk TT altyapısını kullandığı için durum değişmiyor.

Bu durumun düzelmesi için önerim herkes az çok zorluk yaşasa da alternatif sağlayıcılara gitmelidir. Şahsen Türk Telekom tekeline hizmet etmemek için iş amaçlı Borusan Telekom (daha sonra Vodafone aldı) ve Almanya merkezli T-Systems ile çalıştım. Evimde ise önce Turkcell Superonline daha sonra ve halen NetSpeed kullanmaktayım. Çoğunlukla NetSpeed politikasını beğeniyorum. NetSpeed sanırım her yerde Türk Telekom alt yapısını kullanıyor ve hizmetinden şu ana kadar memnunum. Türk Telekom'un yerine alternatif telekom operatörlerine gidersek onlar da belki yavaş yavaş adam akıllı iş yapmaya başlayabilirler.