Müslüm Filminde Hasılat Kavgası | 82 Milyon TL

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


0   0   0
1 Ocak 2019
27
16
20
Konum
Trabzon
#1

Müslüm Filmi Davalık Oldu
Müslüm Gürses’in hayatını anlatan “Müslüm”, 2018’de gişenin en başarılı filmi. 6 milyondan fazla kişinin izlediği Müslüm filmi, toplam 82 Milyon TL hasılat elde ederek önemli bir başarıya imza attı. Ancak filmin yapımcıları bu hasılatı nasıl paylaşacakları konusunda anlaşamadı. Anlaşmazlık sonucu, konu Sulh Ceza Mahkemesi’ne taşındı. Hasılatın nasıl paylaşılacağına yargı karar verecek. Mars Group ile Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan gibi isimlerin sözlü tartışmaları devam ediyorken Müslüm filmi yapımcılarının davalık olması, Türk sinemasında bazı şeylerin fazlasıyla değiştiğinin göstergesi.
Mahkemelik Olan Gişe Rekortmeni Yapımcılar
Mustafa Uslu (Digital Sanat) ve Nuri Yıldırım (ICNN Yapım Bilişim Danışmanlık) Müslüm filminin iki yapımcısı. Filmin hissedarı olan bu iki isim, eşit haklara sahip. Ancak Mustafa Uslu’nun sahip olduğu yapım şirketi Digital Sanat, filmi Mars Group’a verirken tüm hakların kendisinde olduğunu beyan etti. Bunun üzerine filmin diğer yapım şirketi ICNN ise Eser İşletme Belgesi’ni kanıt olarak göstererek filmden kendi payına düşen % 50’lik bölümü talep etti. Ancak Mars Group, film hasılatından yapımcılara düşen payın % 50’sini Mustafa Uslu’nun hesabına yatırdı. Kalan % 50’lık kısmın nasıl paylaşılacağına ise yargı karar verecek.

Geldiğimiz nokta Türk Sinema sektörünün zirvesinde dengelerin değiştiğini gösteriyor. Bir yandan Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan gibi ünlü isimler Mars Group ile gelir konusunda anlaşamazken, diğer yandan aynı filmin yapımcıları hasılat için birbirini mahkemeye veriyor. 2018’in son günlerinde patlak veren parasal konuların 2019’da nasıl çözüleceği büyük bir merak konusu olmaya devam edecek gibi.

» Müslüm Filminde Hasılat Kavgası | 82 Milyon TL - Blogzamane - Oyunlar ve Blogger, Wordpress, Webmaster
 

odeaweb

Alan Adı & Hosting
Üye
1   0   0
7 Ağu 2018
158
58
Konak, İZMİR
Konum
İzmir
#2
Mars Grub sinema işletmeciliğinde tekel olmuş durumda. Bunuda böyle yapan bizlerin. Konak ta yer alan sinema 20 TL iken Gaziemirde yer alan sinema bileti 16 TL. Gişelerde bile popcorn fiyatları farklı. Yakında bu tekelin kırılacagını umuyorum. Emin olun çok daha başarılı ve güzel sinema salonlarıda var.

Hayatımda en iyi film deneyimini belki kimse inanmayacak ama Agora Balçova Salon 9 da yaşadım.

Bunun gibi örnekler çok.

Bu kavga kolay kolay bitmez ama.