Marka Telif Hakkı Hk.

Webmaster Topluluğuna Hoşgeldiniz
Üyelerimizin arasına katılmak ister misiniz? Kayıt olmaktan sakın çekinme.
Kayıt ol


odeaweb

Alan Adı & Hosting
Üye
1   0   0
7 Ağu 2018
158
58
Konak, İZMİR
Konum
İzmir
#1
Arkadaşlar merhaba. Konuyu aslında reel olarak bir kaç avukat ve patent firması ile görüşmeme rağmen net bir sonuç alamadık. Bu sebeple burada bir paylaşımda bulunmak istiyorum.

Göründüğü üzere ODEAWEB adı ile 2013 yılından bu yana web tasarım ve hosting işleri üzerine faliyet gösteriyoruz. Ancak bunca yıldan sonra ODEA BANK ın marka yetkilisi ODEA ismini hiç bir şekilde kullanamayacağımızı belirtti. .com.tr dahi elimizden almakla falan tehtit etti. Üslubu gerçekten çok çirkindi. Buda benide gerdi ve karşılıklı biraz atıştık.

Konuya dönecek olurssak ODEA BANK tanınmış marka statüsünde değilmiş. Bizde yaklaşık 2 ay önce ODEAWEB "odeaweb" olarak marka başvurusunda bulunduk ve şuan ilana asıldı. İtiraz süresinin bitmesine 25 gün kadar kaldı ancak henüz ilgili kişiden bir yaptırım da görünmüyor. Patent ci bir arkadaşımız İLAN ASILMA NOKTASINA kadar işlem geldiği için bir problem olacağını sanmıyorum ama bunlar banka olduğu için (GÜÇLÜLER DEMEK İSTİYOR) bellide olmaz dedi.

Sormak istediğim ODEA BANK A.Ş. "ODEA" ismi ile tüm sınıfları almış görünüyor. Ancak biz birleşik olarak ODEAWEB olarak başvuruda bulunduk. ve sadece kendi faal sınıfımız olan 42. sınıf üzerinden. Avukat tanınmış marka olarak TPE üzerinde görünmeyen ODEA BANK ın MARKA VEKİLİNİN bu sebeple hak iddaa edemeyeceğini ancak çirkinlik ile ismi belki alabileceklerini söyledi. Böyle bir şey olabilir mi?

Mantıken onlar BANKA, biz ise WEB TASARIM firmasıyız... Sektörler ve logolarımız, faliyetler, hitap kitlesi herşey ayrı durumda. Rekabet durumu yok ! Yanıltıcı bir kampanya yada faliyet çalışması da yok. Google dahi yazım hatası olsa bile düzeltmiyor.

Konuyu sizinle tartışmak istiyorum.
 

odeaweb

Alan Adı & Hosting
Üye
1   0   0
7 Ağu 2018
158
58
Konak, İZMİR
Konum
İzmir
#3
bence asla alamaz çok farklı isimler..olası bişeyde...öneri ...odaeweb........nasıl
Merhaba. Aslında çok farklı kombinasyonlar var ama haklarımızı elimizden alacak olurlarsa odea yı anımsatan bir şey kullanmayı düşünmüyorum. Çok fazla emek verildi. Ne bileyim kötü olur benim için. Benim düşüncem onlar banka, biz ise kendi halinde esnafız,, web tasarım firması. TPE ön değerlendirmeden geçmiş olmamız bir an olsun beni umutlandırıyor aslında.
 

odeaweb

Alan Adı & Hosting
Üye
1   0   0
7 Ağu 2018
158
58
Konak, İZMİR
Konum
İzmir
#7
evet. Birleşik olarak başvuru yaptık. ODEAWEB olarak. ODEA WEB olarak değil. Özellikle bu şekilde başvurduk. Bu şekilde başvuru yapmamış olsaydık uzman onayından geçmemiz zor olabilirdi. Şuan ilan askıda. 12 gün sonra itiraz süresi sona erecek. Bu süre zarfında itiraz gelmez ise (inşallah) lehimize sonuçlanacak.
 

Beğeniler: squadfire